sadsad x
asdasd
Stokta Yok

Yedikıta Dergisi (Temmuz) - S.167

Marka: Yedikıta Dergisi
Yazar: Kollektif
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
27,00 TL
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • İslâm tarihi boyunca, hangi devlet olduğu fark etmeksizin, tarih kitaplarında sıkça karşımıza çıkan iki ifade vardır: Leşger-i gaza-leşger-i dua. Yani bizzat gaza eden asker ve dua askeri. Bu tabirler hiçbir zaman birbirinden ayrı zikredilmez. Hatta bu durum şöyle formülize dahi edilmiştir: “Leşger-i dua ruhtur, leşger-i gaza ise ona beden gibidir. Bir savaş, bu iki ordunun ittifakıyla kazanılır.”

  Osmanlı’nın kuruluşunda da bu iki kuvvet yekvücut olarak hareket etmişti. Kuruluşun manevî simalarından Şeyh Edebali, tekkesinde dua ordularını yetiştirirken Osman Bey gibi bir cengâvere de kızını vermişti.

  Devletin esas kurucusu olarak da zikredilen Orhan Gazi’nin yanında Geyikli Baba ve Postinpûş Baba gibi erenler vardı. Kimi zaman tekkelerinden, zaviyelerinden dervişlerini de alıp bizzat sefere katılmışlardı.

  Bu ay kapak dosyamızı, Osmanlı’nın doğuşuna şahitlik eden bir zafere ve bir şehre ayırdık. Bundan 718 yıl önce, Osman Gazi’nin yine bir Temmuz ayında kazandığı Koyunhisar Zaferi, uzun ömürlü devletinin ilk müjdecilerinden olmuştu. Gazilere evler yapıverip tahtgâh edindiği Yenişehir ise yine bu, asırlara uzanacak devletin ilk başkentlerinden biriydi. Osman Gazi’nin yeğeni, Koyunhisar şehitlerinin piri mesabesindeki Aydoğdu Bey, hâlâ şehit düştüğü yerde medfun. Postinpûş Baba’nın zaviyesi, hâlâ Yenişehir’de ziyaretçilerini bekliyor.

  Yedikıta ile Yerinde Tarih ekibimizin saha çalışmalarının mahsulü olarak, Koyunhisar Savaşı’na ve Osman Gazi’nin şehri Yenişehir’e dair detaylar, sizleri bekliyor.

  Bereketli ve huzurlu bir bayram geçirmenizi diler, istifadeli ve keyifli okumalar dileriz.

  Kurban Bayramı’nız mübarek olsun…

   

  Konu Başlıkları: Osman Gazi’nin İzinde Bir Zafer Bir Şehir: Koyunhisar-Yenişehir/Arif Ziya Ardıç-Asaf Kerem-Kayıhan Çağlar; “İbadet Ruhumun Gıdasıdır!”; Uzayda Unutulan İnsan/Emre Boyacı; Sulu Tarımda Yerli İcat/Ertuğrul Özbilen; Sultanlar Sultanının Veziri Kara Ahmed Paşa/Prof. Dr. Ahmet Köç; Türkçenin İlk Tıp Kitabını O Yazdı-Geredeli İshak Bin Murad/Osman Doğan; İlme Adanmış Ömürler İbnü’l-Esîr Kardeşler/Doç. Dr. Bayram Arif Köse; İşgal İstanbul’unda Veliahtın Kütüphane Ziyareti/Osman Doğan; Adına Spor Denilen Kanlı Yarışmalar/Ahmet Sarbay; Osmanlı Tarihi’nden Detaylar/Ahmet Sarbay…
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.