sadsad x
asdasd

Yedikıta Dergisi (Şubat) - S.174

Marka: Yedikıta Dergisi
Yazar: Kollektif
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
27,00 TL
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • Tarihî hadiselere, bugünün gözlüğü, bakış açısı ve değer yargıları ile bakarsak, zihnimizde geçmişe dair mantıklı bir resim oluşturamayız. Bu, anakronizmden bir parçadır. Hadisenin tarihi ve çağı üzerinde yanılma, çoğu kere içine düşülen bir hata. Üstelik beraberinde, lehte yahut aleyhte önyargılar da gelişir zamanla.

  En basitinden en etkili olanına kadar her bir tarihî vaka, yaşandığı devrin sosyal, iktisadî, siyasî, askerî, coğrafî, tabiî vb. ahvali göz önüne alınarak değerlendirilmeli. Daha derin bir analiz için mezkûr cihetlerin hepsi üzerinde daha da derinleşmeli. Bu da ancak ciddî ve ideolojik yaklaşımdan uzak araştırmacıların mesleği olsa gerek. Aksi hâlde, verilecek hükümler, yargısız infaz mesabesinde kalacaktır.

  Çoğu kere böyle infazla karşı karşıyadır Sultan İkinci Abdülhamid Han. Devrinin donanması, en çok dile dolanan konulardandır. Meselelere cerrah titizliğiyle yaklaşan sultanın, 93 Harbi’nin şafağında tahta çıkışını, harbin sonunda Rusların İstanbul kapılarına dayanmasını ve hatta 6 zırhlıyı savaş tazminatı olarak istemesini, devletin içine düştüğü malî buhranı, Düyûn-ı Umûmiye idaresini, devralınan gemilerin teknolojilerinin kısa sürede yetersiz kaldığını, devletin “kıyı savunma” stratejisini takip ettiğini vb. daha nice farklı ciheti “bilmeden” değil, “anlamadan ve analiz edemeden”, “gemileri Haliç’te çürüttü” deyivermek, en basit ifadesiyle kolaycılıktır ve çamur atma çabalarıdır.

  Kapak konumuz, Sultan İkinci Abdülhamid’in donanmaya bakışına ve hareket tarzına hakikat penceresinden bir kapı aralıyor. İstifadeli okumalar diler, Miraç Kandili’nizi tebrik ederiz.

   

  Konu Başlıkları: “Canımı Feda Ederim Donanmamı Asla!” İkinci Abdülhamid Han Devri Osmanlı Donanması/Dr. Selman Soydemir; Ferhatpaşa Çiftliği Şimdilerde Büyük İstanbul Otogarı/Yasin Odabaşı; Dünya Yalta’landı/Tuna Ser; Sadeliğin Zarafeti Hadım İbrahim Paşa Camii/Salih Çavdır; Kışın Sefere Çıkılır mı?; Osmanlı Tarihinde Teamüllere Aykırı Bir Sefer/Kayıhan Çağlar; Osmanlı’nın Son Büyük Cülûs Merasimi ve Gönderilen Kıymetli Hediyeler/Yasin Odabaşı; Hassas Bir Konu, Hassas Bir Çözüm/Arif Ziya Ardıç; Satır Arası Tarih/Ahmet Sarbay…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.