sadsad x
asdasd
 • 0
 • 1

Yedikıta Dergisi (Ocak) - S.137

Marka: YEDİKITA DERGİSİ
Yazar: Kollektif
Ürün Kodu: 25101 20 0001
Barkod: 977130853701737
Array
Stok:
300+
Kitabı İnceleyin
Kargo 75 TL ve üzeri kargo bedava! 15:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargo!
11,00 TL
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • Yedikıta Dergisi (Ocak) - S.137

  İslâmiyet’le yoğrulan Osmanlı kültür ve medeniyeti, Asr-ı Saadet’ten itibaren silsile yoluyla Selçuklulara kadar ulaşan dinî, ilmî, siyasî, askerî ve iktisadî birikim üzerinde yükselmiştir. Ve Osmanlılar zamanında, diğer pek çok noktada olduğu gibi hususiyle de terbiye-tahsil, eğitim-öğretim konusunda ciddi bir tekâmül yaşanmıştır. Bu ilerlemenin temel taşı, kılcal damarlar gibi en ücra köşelere kadar yayılarak Osmanlı coğrafyasını besleyen ve yetiştirdiği nesillerle göz kamaştıran medreselerdir.

  Medreselerdeki temel düsturu ise şu cümle özetler: İlim, sutûrdan değil; sudûrdan gelir. Yani, esasında ilim satırlardan satıra değil; sadırdan sadra, gönülden gönüledir.

  Bugün zihinlerdeki genel kabulün aksine medreseler sadece âlî (yüce/dinî) ilimlerin okutulduğu mekânlar olmamış; doktor, hâkim, matematikçi, mühendis, astronom gibi toplumun ihtiyaç duyduğu personeli de yetiştirmiştir.

  İstanbul merkez olmak üzere Bosna, Budin, İşkodra, Belgrad, Varna, Edirne, Bursa, Konya, Diyarbekir, Kefe, Batum, Ahıska, Şam, Kahire, Halep, Bağdat, Basra, Kudüs-i Şerif, Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere… Sadece düşünsek; Osmanlı mülkünün dört bir tarafında ilim-irfan ateşinin hiç sönmediği şu şehirleri sadece düşünsek bile havsalamız, idrakimiz zorlanır. Hâlbuki ecdadımız bunu bizzat yaşadı. İlim yolunda bu şehirler arasında mekik dokuyan âlimler oldu. İlim, her biri yıkılmaz birer sütun olan medreseler vasıtasıyla nesilden nesile taşındı. Devlet, bu direkler üzerinde asırlarca payidâr oldu. Sahası ne olursa olsun sahih/doğru bilgi, hâlâ aynı değere sahip; tabii anlayabilenler için…

  İstifadeli okumalar dileriz.

  Konu Başlıkları: İlmin Yıkılmaz Direkleri Medreseler/Soner Demirsoy-Ahmet Temiz-Selman Soydemir-Veysel Sekmen; Sadrazamın 5 Günlük Saltanatı/Kayıhan Çağlar; Oryantalistlerden Mukaddesata Bilimsel(!) Tahribat/Prof. Dr. Mehmet Erdem; Anadolu’da Bir Müslüman Moğol Kumandan-Emir Bulargu/Arş. Gör. Arif Demirer; Dört Asırlık İkinci Bayezid Darüşşifası/Yasin Odabaşı…

  Kapak: Karton kapak, 200 gr Mat Kuşe

  Kâğıt: 70 gr Mat Kuşe

  Sayfa: 80


  Boyutlar(cm):
  19.5 x 27 x 1
  Ağırlık(Kg):
  0.301
Bunu Alan Bunu Almış
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.