sadsad x
asdasd

Yedikıta Dergisi (Ocak) - S.173

Marka: Yedikıta Dergisi
Yazar: Kollektif
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
27,00 TL
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • İslâm coğrafyasında ve İslâm tarihlerinde Moğollar, Türkistan’ın doğusundan Anadolu’nun batısına kadarki oldukça geniş topraklarda yaptıkları istila ve katliamlar ile anılırlar. Âdeta taş üstünde taş,  gövde üstünde baş kalmamacasına bir istiladır mevzubahis olan. Mezkûr sahanın bütün siyasî dengesi de alt üst olmuştur aynı zamanda.

  Fakat gün gelir, “ölüden doğan diri” misali, Cengiz Han’ın ilk torunlarından biri Müslüman olur ve vakti gelip hanlık tahtına geçer. Artık o, milliyetinden sıyrılmış, asil bir davanın sancaktarı olmuştur. Bedir’de, Uhud’da karşı saflarda savaşan babalar-oğullar gibi o da gayrimüslim amcazadesi ile çetin mücadelelere girişir. Bir Moğol, diğer bir Moğol’u hak yola davet eder. Onun sayesinde İslâm âlemi rahat bir nefes aldığı gibi pek çok Moğol topluluğu da hak din ile müşerref olur.

  Cengiz oğlu Cuci oğlu Berke Han, Altın Orda Hanlığı’nın ilk Müslüman hükümdarıydı. Vaktiyle devletinin toprakları; doğuda Kazakistan-Çin sınırından batıda Polonya-Litvanya içlerine kadar uzanıyordu.

  O, Rus steplerinin de tek hâkimiydi. Bütün bunların yanında, tasavvufla yoğrulmuştu ve “dünya padişahlığına sarılıp özümü kaybedemem” diyecek kadar şeyhine bağlıydı. Üstelik şeyhinin hocası da Moğollara karşı mücadele ederken şehit düşmüş bir zattı. Moğollarla, bize çok uzak gibi görünen ama bir o kadar da yakın olan ortak İslâmî geçmişimizden bir sahne, bu ay kapağımızda yerini aldı.

  İstifadeli okumalar diler, üç aylarınızı ve Regaib Kandili’nizi tebrik ederiz.

  Konu Başlıkları: Moğolların İlk Müslüman Hanı Cengiz’in Torunu Berke/ Doç. Dr. Mustafa Akkuş; Eğriboz’dan Üsküdar’a, Minberden Mihraba Hazin Bir Göç Hikâyesi/Salih Çavdır; Beytullah’ın Dokunulmaz Güvercinleri/Arif Tunç; Kontrol İtimada Mani Değildir! Halk Arasındaki Sultanlar/Yunus Eren Kaya; Yeraltında Ayrı Bir Dünya: Metro/Tuna Ser; Çanakkale Savaşları’nda Güney Grubu ve Düşmanın Çanakkale’yi Terki/Prof. Dr. Hamit Pehlivanlı; İslâm Şehirleri İlham Kaynağıdır!/Doç. Dr. Bayram Arif Köse; Zırh İçinde Savaşmak “Dışı Seni, İçi Beni Yakar!”/Ahmet Sarbay; Hipodromda At Koşturanlar/Dr. Ahmet Hamdi Bülbül; Kara Kışlar/Ahmet Sarbay…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.