sadsad x
asdasd
Stokta Yok

Yedikıta Dergisi (Nisan) - S.164

Marka: Yedikıta Dergisi
Yazar: Kollektif
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
27,00 TL
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • Bu ayki kapak konumuz, bir önceki kapağımızla bütünlük arz ediyor. Mart ayında kapağımıza taşıdığımız Abbasîler dosyası ve bu ayki Sicilya konumuzla bir kere daha gördük ki dünya tarihinde İslâm fetihlerinin çok büyük ve müsbet bir rolü var. Özellikle de Orta Çağ’da, Doğu’nun sahip olduğu teknolojinin, yeni icat ve keşiflerin Batı’ya aktarılmasında bu askerî harekât, âdeta köprü olmuş.

  “İslâmî kültür ve medeniyetin Batı’ya aktarılması” konusunda öncelik hep Endülüs’tedir. Ancak “İtalya’nın Endülüs’ü” diyebileceğimiz Sicilya, akıllara bile gelmez. Hâlbuki “çizme”nin ucundaki, Akdeniz’in bu en büyük adasında, izlerini günümüzde de görebildiğimiz ama unutulmuş, İslâmî bir geçmiş saklı.

  Abbasî hilafetine bağlı Ağlebî emirlerinin fethettiği Sicilya’da Müslüman idaresi birkaç yüzyıl sürmüştü. Bu zaman zarfında Sicilyalılar, mimariden el sanatlarına, sulama sistemlerinden daha verimli tohumlara kadar pek çok yenilikle karşılaştılar. İçlerinden binlercesi İslâm’la müşerref oldu. Kurulan medreselerde yetişmiş âlimler, isimlerinin sonunda, “Sicilyalı” manasındaki “es-Sıkıllî” nisbesini kullandılar. Müslümanlardan sonra adaya hâkim olan Norman krallar da bir müddet buradaki sağlam idarî, ekonomik, askerî ve mimarî yapıyı korumuşlardı.

  Bugün Sicilya denilince akıllara, Etna Yanardağı gelir de Etna’nın eteklerinde yatan şehitler bilinmez. Sahip olunan medeniyetin damgaları mesabesindeki mimari yapılardansa neredeyse eser kalmamıştır. Sicilya’da yine de bir katedralin sütununda Arapça yazılar görebilirsiniz. Yahut buranın kubbesini, bir Mağrip camisinin kubbesine benzetebilirsiniz. Veya duyduğunuz bir kelime, bir şehrin ismi size tanıdık gelebilir.

  Ramazan-ı Şerif ayınızı ve Kadir Gecenizi tebrik eder, istifadeli okumalar dileriz...


  Konu Başlıkları:
  Unutulan Bir Medeniyet Müslüman Sicilya (827-1091)/Kayıhan Çağlar; Mir’ât’a Yansıyan Ramazan-ı Şerif; Kastamonu’da Kayıp Bir Hazine/Osman Doğan; Kâbe-i Muazzama Örtüsündeki Değişiklik/Mustafa Selim Karaboğa; Evliya Çelebi’nin Şahit Olduğu Kafatası Ameliyatı/Ahmet Namık Kılıç; Kitap Dostu Bir Şehid Sadrazam/Asaf Kerem; Geçmişe Dokunan Eller “İşe Ne Kadar Özen Gösterirsen, O da Sana O Kadar Değer Katıyor!”/Röportaj: Levent İnan (Tekstil Konservatörü); Anadolu’dan Dünyaya Açılan Lezzet Kapısı Döner/Emre Boyacı; Ramazannâme/Ahmet Sarbay…

Bunu Alan Bunu Almış
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.