sadsad x
asdasd
 • 0
 • 1

Yedikıta Dergisi (Mayıs) - S.129

Marka: YEDİKITA DERGİSİ
Yazar: Kollektif
Ürün Kodu: 25101 19 0005
Barkod: 977130853701729
Array
Stok:
300+
Kitabı İnceleyin
Kargo 75 TL ve üzeri kargo bedava! 15:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargo!
11,00 TL
75tluzeriucretsizkargo1.png (2 KB)
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • Kırgızistan… Tanrı Dağları’nın gölgesinde yaşayan cesur cigitlerin (yiğit), yağız atların, kartalların ülkesi. Daha da önemlisi, İslâm’ın Orta Asya’ya giriş kapısı.

  Bu kapı ilk defa Hazret-i Osman radıyallahü anh zamanında çalınmış. Yüce bir davetle gelen onlarca, belki de yüzlerce sahabi ve tabiîn, o kapıyı aralatabilmek için feda-yı can etmişler. Âdeta kanlarıyla suladıkları bozkırlarda İslâm hayat bulmuş; neşv ü nemâ bulmuş. O günlerden bugüne, atlatılan ciddi badirelere rağmen hâlâ da yaşıyor, yaşatıyor.

  751 yılının meşhur savaşı Talas’ta Çinlilere karşı kazanılan zafer, bölgenin ilk Müslüman Türk devleti olan Karahanlıların tarih sahnesine çıkacağı zemini hazırlamıştı. Osmanlılardan sonra en uzun ömürlü Müslüman Türk devleti olarak bilinen Karahanlılar, bugünkü Kırgızistan topraklarında kuruldu ve Orta Asya’da İslâm’ın en büyük hizmetkârı oldu. Bu devirde yetişen âlimler, yazılan kitaplar ve kurulan müesseseler, İpek Yolu vasıtasıyla Mâverâünnehir’den Anadolu’ya kadar olan coğrafyayı hem doğrudan hem dolaylı olarak etkiledi.

  Kırgız diyarının Balasagun’dan Özkent’e, Celalabad’dan Oş’a her bir şehri tarihî, dinî ve tasavvufî kimliğe sahip. Orada yaşamış İmam Serahsîlerin, Selahaddin Sakıbların (k.s.) asırlar boyu elden ele, gönülden gönüle taşıdıkları mirastan, çok uzak coğrafyalardaki Müslümanlar bile hâlâ istifade ediyor.

  Safed Bulan’da Ashab-ı Kiram’ın ve onlara yaptığı “yüz ağartıcı” hizmetiyle meşhur zenci bir hanımın; hapiste yazdırılan Mebsut gibi meşhur bir kitabın ve adına Ürkün denmiş istiklal mücadelesinin hikâyesi, bu sayımızda sizlerle.

  Keyifli okumalar dileriz.

  Konu Başlıkları:  Sultan Mehmed’in Manevî Huzurunda/Yasin Odabaşı; Orta Asya’nın İslâm’a Açılan Kapısı Kırgızistan-Yağız Atların ve Cesur Cigitlerin Ülkesi Kırgızistan/Ahmet Apaydın; Kırgızistan’da İslâmiyet Nasıl Yayıldı?/Prof. Dr. Taşmanbet Kenensariev; Bağımsızlık Uğrunda İlk Adım-Ürkün 1916/Veysel Sekmen; Müstesna Mekânın Muhteşem Süsleri: Mescid-i Nebevî’de Osmanlı Çinileri/Fatih Karaboğa Türkistan’ın Dünyaya Hediyesi At/Kayıhan Çağlar…

  Kapak: Karton kapak, 200 gr Mat Kuşe

  Kâğıt: 70 gr Mat Kuşe

  Sayfa: 80

  Boyutlar(cm):
  19.5 x 27 x 0
  Ağırlık(Kg):
  0.3
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.