sadsad x
asdasd
Stokta Yok

Yedikıta Dergisi (Ekim) - S.170

Marka: Yedikıta Dergisi
Yazar: Kollektif
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
27,00 TL
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • Günümüz popüler kültüründe Sultan Abdülhamid Han’ın kitaplarla ünsiyeti, sadece polisiye romanlara indirgenir. Hâlbuki polisiye kitapları sadece, sultanın istirahat vakitlerinde tercih ettiği şahsî bir okuma/dinleme merakı sayılmalıdır.

  Manipülasyonda ve algı yönetiminde matbuatın, basının son derece etkili olduğu bir dönemde, Ulu Hakan, devletin ve milletin saadeti ve selameti için bu sahada da çok titiz davranmıştı. Âleme yön veren siyasî manevraları bir tarafa, Müslümanların nezih bir itikatta olmaları için gösterdiği gayretin nişaneleri, hâlâ dünyanın muhtelif yerlerinde karşımıza çıkmakta.

  Onun bu minvaldeki en büyük hizmetlerinden biri, belki de en başta geleni, Sahih-i Buhârî’yi müstesna bir çalışmayla yeniden yayınlatmasıdır. Kur’ân-ı Kerîm’den sonra en muteber kitap olan Sahih-i Buhârî’nin hatasız ve kaliteli bir şekilde hazırlanıp bastırılması için gösterilen çaba ve hassasiyet, bizzat sultanın takibindeydi. Bu neşir için Sahih-i Buhârî’nin o zamana kadar bilinen en doğru nüshası esas alınarak, yeni baskının hazırlanmasında, tashihinde, mukabelesinde ve hatta matbaa süreçlerinde ilimce, amelce ve itikatça sahih kimselerden hizmet alınmıştı. Gerekli bütün masraflar da sultanın kendi hazine-i şahanesinden karşılanmıştı.

  Sultan Abdülhamid, “Allah rızası için vakıf ” olarak bastırdığı kitabın, çeşitli memleketlerdeki İslâm âlimlerine hediye edilmesini istiyordu. Şu bakış açısı, muteber bir hadis kitabını İslâm dünyasına, matbaa ve dizgi hatalarından uzak ve kaliteli bir baskı ile sunmaktan çok daha fazla manalar taşıyordu şüphesiz.

  Konuya dair detaylar, dosyamızda sizleri bekliyor. İstifadeli okumalar dileriz...

   

  Konu Başlıkları: Sahih-i Buhârî’nin Neşrinde Hakanî Hassasiyet/Selman Soydemir; Kafkaslarda Yaşayan Siyahîler/Ahmet Sarbay; Cer Atölyesi/Tunahan Kanıcı; Uzay Yarışının İlk İşaret Fişeği: Sputnik/Tuna Ser; “İlim Tahsili Her Şeyden Üstündür!” Muslihuddîn Mustafa Efendi/Soner Demirsoy; Âlim ve Müfessirler Şehri Kefe/Doç. Dr. Bayram Arif Köse; Akşemseddin Hazretleri’nin Talebesi Şeyh Şamî/Prof. Dr. Hamit Pehlivanlı; Osmanlı Şehirlerinin Yeni Çehresi/Prof. Dr. Efkan Uzun; Anadolu’da Önemli Bir Sefer Menzili Çerkeş’te Sultan Murad Vakfı/Doç. Dr. Saim Yörük; Osmanlı’nın Devasa Sulama Projeleri/Osman Doğan; Kahve Yemen’den Gelir/Ahmet Sarbay
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.