sadsad x
asdasd

Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri Cilt 2

Marka: Sarayburnu Kitaplığı
Yazar: Prof. Dr. Mehmet Arslan
Kitabı İnceleyin
Kargo Alınan tedbirler kapsamında, siparişlerde yoğunluk ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu süreçte yaşanabilecek gecikmeler sebebiyle anlayışınızı istirham ederiz. Saygılarımızla…
35,00 TL
24,50 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • OSMANLI SARAY DÜĞÜNLERİ VE ŞENLİKLERİ -2-

  (İntizâmî Surnamesi – Sûrnâme-i Hümâyûn)

  Osmanlı devrinde saray düğünleri ve şenliklerini konu edinen eserlere “Sûrnâme” adı verilir. Sûrnâmeler, şehzadelerin sünnet düğünlerini, padişah kızlarının veya kız kardeşlerinin evlenme merasimlerini, padişah çocuklarının doğumları vesilesiyle yapılan şenlikleri ayrıntılı bir biçimde anlatan eserlerdir.

  Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri umumî başlığında, 8 kitaplık serinin ikinci kitabı Surnâme-i Hümâyûn olarak da anılan İntizâmî Surnâmesi’dir. Sultan Üçüncü Murad’ın şehzadesi Mehmed (Sultan Üçüncü Mehmed) için 1582’de yaptırdığı, Osmanlı tarihinin gelmiş geçmiş en muhteşem sünnet düğünü, bu eserde mensur olarak anlatılır.

  16. asrın pek bilinmeyen şairlerinden İntizâmî tarafından kaleme alınan eser tarih, edebiyat, folklor, sosyoloji, iktisat, devlet yönetimi, gelenek ve görenekler, Osmanlı kültür hayatı vs. açısından çok zengin bir ana kaynak hüviyetindedir.

  Prof. Dr. Mehmet Arslan tarafından titiz bir çalışma ile hazırlanan bu eserde, İntizâmî Surnâmesi’nin bilinen dört nüshasına ve bu konuda yazılan diğer muhtelif eserlere dayanılarak bu muhteşem sünnet düğününün geniş bir incelemesi yapılır. Daha sonra ise eserin en mühim nüshaları olan Topkapı Sarayı ve Süleymaniye Kütüphanesi nüshalarının Osmanlı Türkçesi’nden Latin harflerine aktarılmış transkripsiyonlu metinleri verilir. Ayrıca eserin sonuna metinde geçen kişi, yer ve ıstılahların verildiği teferruatlı birer indeks eklenir.

  Sarayburnu Kitaplığı markası ile yayınlanan bu nadide eser, Osmanlı tarihi ve cemiyet hayatı üzerinde araştırma yapanların ve geçmişini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurması gereken evladiyelik bir eserdir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.