sadsad x
asdasd

Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri Cilt 6-7

Marka: Sarayburnu Kitaplığı
Yazar: Prof. Dr. Mehmet Arslan
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
423,00 TL
296,10 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • OSMANLI SARAY DÜĞÜNLERİ VE ŞENLİKLERİ 6-7

  (Haşmet Sûrnâmesi, Melek İbrahim Sûrnâmesi, Nâfi’ Sûrnâmesi, Müellifi Bilinmeyen Sûrnâmeler)

  Osmanlı devrinde saray düğünleri ve şenliklerini konu edinen eserlere “Sûrnâme” adı verilir. Sûrnâmeler, şehzadelerin sünnet düğünlerini, padişah kızlarının veya kız kardeşlerinin evlenme merasimlerini, padişah çocuklarının doğumları vesilesiyle yapılan şenlikleri ayrıntılı bir biçimde anlatan eserlerdir.

  Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri serisinin altıncı kitabında üç sûrnâme yer alır. Bunlardan ilki Sultan Üçüncü Mustafa’nın 1759’da doğan kızı Hibetullah Sultan’ın doğumu üzerine yapılan şenlikler anlatılan Şair Haşmet’in Vilâdetnâme-i Hümâyûn adıyla da bilinen Haşmet Sûrnâmesi; ikincisi Sultan Birinci Abdülhamîd’in kızı Hadice Sultan’ın 1776’da doğumu münasebetiyle yapılan şenlikleri anlatan Melek İbrâhim Sûrnâmesi; üçüncüsü ise Sultan Abdülmecîd’in kızları Cemîle Sultan ile Mahmûd Celâleddîn Paşa’nın ve Münîre Sultan ile İbrâhim İlhamî Paşa’nın 1858’deki düğünleri anlatıldığı ve 19. asrın mühim şâirlerinden Abdünnâfi İffet Efendi’nin kaleme aldığı, Peyâm-ı Sûr ismiyle de bilinen Nâfi‘ Sûrnâmesi’dir.

  Saray Düğünleri serimizin yedinci kitabı ise müellifi bilinmeyen beş mensur sûrnâmeden oluşur. Bunlardan birincisi Sultan İkinci Mahmûd’un kızı Sâliha Sultan ile Halil Rif‘at Paşa’nın 1834’deki düğünleri; ikincisi Sultan Üçüncü Ahmed’in kızı Fatma Sultan ile Silahdar Ali Paşa’nın 1709’daki evlenme merasimleri; üçüncüsü Sultan İkinci Mustafa’nın kızı Safiye Sultan ile Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın oğlu Ali Paşa’nın 1710’daki düğünleri; dördüncüsü Sultan İkinci Mustafa’nın kızlarından Emine Sultan ile Çorlulu Ali Paşa’nın ve Ayşe Sultan ile Köprülü-zâde Nu‘man Paşa’nın 1708’deki düğün merasimleri; beşincisi de Sultan Üçüncü Ahmed’in üç kızının üç paşa ile 1724’deki düğünleri anlatılır.

  Prof. Dr. Mehmet Arslan tarafından titiz bir çalışma ile hazırlanan bu eserde bulunan her bir sûrnâmede önce müellif ve eser hakkında bilgiler verilir, eserin nüsha tavsifleri yapılır, eserde anlatıldığı üzere sûrnâmenin özeti konulur, daha sonra da metin ve indeks ile çalışma tamamlanır.

  Sarayburnu Kitaplığı markası ile yayınlanan bu nadide eser; tarih, edebiyat, folklor, sosyoloji, iktisat, devlet yönetimi gibi konularda ana kaynak hüviyetindedir. Osmanlı tarihi ve cemiyet hayatı üzerinde araştırma yapanların ve geçmişini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurması gereken evladiyelik bir eserdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.