sadsad x
asdasd

Sultan Dördüncü Murad'ın Hattı Hümayunları

Marka: CAMLICA BASIM YAYIN
Yazar: Dr. Önder Bayır
Ürün Kodu: 27101 01 0170
Barkod: 9786055101824
Array
Stok:
300+
Kitabı İnceleyin
Kargo 75 TL ve üzeri kargo bedava! 15:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargo!
47,00 TL
32,90 TL
%30
75tluzeriucretsizkargo1.png (2 KB)
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • SULTAN DÖRDÜNCÜ MURAD’IN HATT-I HÜMAYUNLARI

  SUVER-İ HUTUT-I HÜMAYUN

  Hatt-ı Hümâyûn; umumiyetle padişahların el yazılarına verilen isim olup, padişahların yazılı emirleri manasında kullanılmaktadır. Hatt-ı Hümâyûnlar sadrazamların tahrirî olarak ve kısaca arz ettikleri meseleler dolayısıyla telhis denilen kâğıdın üzerine yazıldığı gibi, doğrudan doğruya da sâdır olurdu. Bu ikincisine beyaz üzerine Hatt-ı Hümayûn denilirdi.

  Önder Bayır tarafından yayına hazırlanan Suver-i Hutût-ı Hümâyûn isimli bu eser, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi, Türkçe Yazmalar kısmı 6110 numarada kayıtlıdır. 216 varaktan müteşekkil bu mecmuada 319 adet Hatt-ı Hümâyûn yer almaktadır. Bu eser Dördüncü Murad Han’ın emirlerinin yer aldığı Hatt-ı Hümâyûn suretlerinin toplanmasıyla hazırlanmış bir mecmuadır. Kapağında rastlanılan şerhe göre bu mecmuayı Beğlikçi-i Divan Mehmed Raşid ile sabık Rumeli Kazaskeri Mehmed Arif Bey hazırlamıştır.

  Mecmuada yer alan Hatt-ı Hümayunlar, Osmanlı Devleti’nin o zamanki siyasi ve ictimai yapısını göstermesi bakımından oldukça ehemmiyetlidir. Devleti meşgul eden hemen her siyasi mevzuda Hatt-ı Hümâyûn bulunmaktadır. Bu hatlar, muhteviyatına göre bir araya getirilmiş; bunlar da kendi içinde kronolojik sıraya konulmuştur.

  Sultan Dördüncü Murad’ın Hatt-ı Hümâyûnlarında oldukça sade bir ifade kendini gösterdiği gibi, metinler içerisinde eski Anadolu Türkçesi’nde kullanılan pek çok kelime de yer almaktadır.

  Çamlıca Basım Yayın tarafından ehemmiyetine binaen gayet gösterişli bir cild ve kaliteli kâğıda basılan kitap, Osmanlı tarihi üzerine araştırmalarda bulunan akademisyenler, araştırmacılar ve tarihini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurmaları gereken kaynak bir eserdir.

   

  Teknik Özellikleri:

  Baskı Tarihi: 2014

  Sayfa Sayısı: 484

  Cilt Tipi: Sert Kapak

  Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı (70 gr.)

  Boyutlar(cm):
  16 x 23 x 1
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.