sadsad x
asdasd

Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri (Takım)

Marka: Sarayburnu Kitaplığı
Yazar: Prof. Dr. Mehmet Arslan
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
2.684,00 TL
1.878,80 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • OSMANLI SARAY DÜĞÜNLERİ VE ŞENLİKLERİ

  (6 Cilt 8 Kitap) (KUTU –TAKIM)

  Osmanlı devrinde saray düğünleri ve şenliklerini konu edinen eserlere “Sûrnâme” adı verilir. Sûrnâmeler, şehzadelerin sünnet düğünlerini, padişah kızlarının veya kız kardeşlerinin evlenme merasimlerini, padişah çocuklarının doğumları vesilesiyle yapılan şenlikleri teferruatlı bir biçimde anlatan eserlerdir.

  Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri serisi, sekiz kitap ve altı ciltten meydana gelen büyük bir külliyattır.

  Serinin ilk kitabı sûrnâmeler hakkında yapılmış 350 sayfalık müstakil bir inceleme ile birlikte Manzum Sûrnâmeler’i ihtiva ediyor. Bu manzum eserler sırasıyla Âlî, Nâbî, Rif’at, Es’ad, Hızır ve Tahsîn Sûrnâmeleri’dir.

  İkinci kitap, Sultan Üçüncü Murad’ın şehzâdesi Mehmed (Sultan Üçüncü Mehmed) için 1582’de yaptırdığı, Osmanlı tarihinin en muhteşem sünnet düğününü anlatan İntizamî Sûrnâmesi’dir.

  Üçüncü kitap, Sultan Üçüncü Ahmed’in şehzâdeleri Süleyman, Mustafa, Mehmed ve Bâyezid için 1720’de yapılan sünnet düğününü anlatan Vehbî Sûrnâmesi’ni ihtiva ediyor.

  Dördüncü ve beşinci kitaplar bir arada basılmış olup Lebib, Hafız Mehmed ve Abdi Sûrnâmeleri ile Telhisu’l-Beyan’ın Sûrnâme kısmını ihtiva ediyor.

  Altıncı ve yedinci kitaplar da bir arada basılmış olup Haşmet, Melek İbrâhim ve Nâfi‘ Sûrnâmeleri ile Müellifi Bilinmeyen Sûrnâmeler’i konu ediyor.

  Serinin sekizinci ve son kitabı ise Sûriyye Kasideleri ve Târihleri’nden oluşuyor.

  Bu eserler; tarih, edebiyat, folklor, sosyoloji, iktisat, devlet yönetimi gibi konularda ana kaynak hüviyetindedirler. Resmi devlet tarihçileri olan vakanüvislerin sathî olarak temas ettikleri birçok mevzu bu eserlerde en küçük ayrıntılarına varıncaya kadar işleniyor. Bilhassa kültür tarihimiz açısından son derece ehemmiyetli olan sûrnâmeler, Osmanlı cemiyetinin tam bir panoramasını çiziyor.

  Prof. Dr. Mehmet Arslan tarafından hazırlanan sekiz kitap ve altı ciltlik muazzam külliyatta, her bir düğün ve şenliğin muhtevası bütün yönleriyle incelenir. Ardından Osmanlı Türkçesi’nden Latin harflerine aktarılmış transkripsiyonlu metni verilir. Ayrıca eserin sonuna metinde geçen kişi, yer ve ıstılahların verildiği teferruatlı birer indeks eklenir.

  Sarayburnu Kitaplığı markası ile yayınlanan bu nadide eserler, Osmanlı tarihi ve cemiyet hayatı üzerinde araştırma yapanların ve geçmişini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurması gereken evladiyelik bir külliyattır.

  Teknik Özellikleri:

  Eser

  C.1: Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri -1- (Manzum Sûrnâmeler)

  C.2: Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri -2- (İntizâmî Sûrnâmesi - Sûrnâme-i Hümâyûn)

  C.3: Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri -3- (Vehbî Sûrnâmesi- Sûrnâme-i Hümâyûn)

  C.4-5: Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri 4-5 (Lebib Sûrnâmesi, Hâfız Mehmed Efendi Sûrnâmesi, Abdî Sûrnâmesi, Telhisu’l-Beyan’ın Sûrnâme Kısmı)

  C.6-7: Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri 6-7 (Haşmet Sûrnâmesi, Melek İbrahim Sûrnâmesi, Nâfi’ Sûrnâmesi, Müellifi Bilinmeyen Sûrnâmeler)

  C.8: Osmanlı Saray Düğünleri ve Şenlikleri -8- (Sûriyye Kasideleri ve Tarihleri)T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.