sadsad x
asdasd

Selçuklular Devri Anadolu Beylikleri

Marka: CAMLICA BASIM YAYIN
Yazar: Prof. Dr. Ali Öngül
Ürün Kodu: 27101 01 0150
Barkod: 9786052301296
Array
Stok:
292
Kitabı İnceleyin
Kargo 75 TL ve üzeri kargo bedava! 15:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargo!
19,00 TL
13,30 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • SELÇUKLULAR DEVRİ ANADOLU BEYLİKLERİ

  11. asırdan sonra İran, bilhassa Horasan ve Azerbaycan, çoğunluğu yeni Müslüman olan Türk nüfusuyla dolmaya başladı. Bu hareketlilik Büyük Selçuklu Devleti için yeni yaylak ve kışlakların tahsis edilmesi gerektiği manasına geliyordu. Coğrafyasının uygunluğu ve gayrimüslim bir devlet elinde olması hasebiyle Anadolu toprakları bu iş için son derece uygundu. Selçuklular, bir taraftan ellerindeki kuvvetleri Bizans’a karşı cihad ve gazaya yönlendirirken, diğer taraftan da yeni topraklar fethedeceklerdi. Nitekim daha Malazgirt Savaşı’ndan önce, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya pek çok akınlar yapmışlar, coğrafyayı yakından tanıma imkânı bulmuşlardı. Fakat bununla beraber Türklerin Anadolu’ya hızlı bir şekilde yerleşmeye başlamaları Malazgirt Savaşı’nın akabinde oldu. Başta Mâverâünnehir olmak üzere Hârizm, Horasan, Azerbaycan ve Arrân bölgelerinde sıkışık bir halde yaşayan Türkler, batıya yapılan akınlarla beraber Anadolu’ya gelmeye başladılar.

  1071 yılı sonrası Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Anadolu topraklarında ilk Türk devletinin temelini attı. Aynı dönemde Anadolu’nun fethinde mühim rol oynayan Dânişmendliler, Saltuklular, Mengücekler, Ahlatşahlar ve Artuklular gibi diğer Türkmen beylikleri Anadolu Selçukluları’nı takip etti. Beylikler kurulduğu tarihten itibaren Anadolu’da hızlı bir fetih, imar ve iskan hareketine başladılar. Bizansla, Haçlılarla, Moğollarla ve İslamiyet’e zarar veren dâhili ve harici kuvvetlerle mücadele ederek hem devletlerini ve hem de Müslümanların himayesini himayesini sağladılar.

  Günümüzde Selçuklu tarihinin usta kalemlerinden Prof. Dr. Ali Öngül tarafından kaleme alınan Selçuklular Devri Anadolu Beylikleri adlı kitap bizleri Selçuklu tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor.

  Selçukluların tarihine çok mühim bir ışık tutan bu çalışma ehemmiyetine binaen kaliteli bir şekilde basılmıştır. Selçuklu tarihi üzerine araştırmalarda bulunan akademisyenler, araştırmacılar ve tarihini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurmaları gereken çok mühim bir kaynaktır.

   

  Teknik Özellikler

  Baskı Tarihi: 2018

  Sayfa Sayısı: 214

  Cilt Tipi: Karton Kapak

  Kağıt Bilgisi: 1. Hamur Kağıt (70 gr.)

  Boyutlar(cm):
  13 x 21 x 2
Bunu Alan Bunu Almış
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.