sadsad x
asdasd

Myrıokephalon (Miryokefalon) Zaferi (17 Eylül 1176

Marka: Çamlıca Basım Yayın
Yazar: Prof. Dr. Mehmet Akif Ceylan
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
152,00 TL
106,40 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • Selçuklu – Bizans Münasebetlerinde Bir Dönüm Noktası

  MYRIOKEPHALON ZAFERİ

  Konya – Bağırsak Boğazı Miryokefalon 17 Eylül 1176

  Türkiye Selçukluları adına 17 Eylül 1176 yılında zaferle sonuçlanan Myriokephalon Savaşı’nın Türk tarihinde büyük bir yeri ve önemi vardır. Zira Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu’ya yeniden hâkim olma arzusu bu zaferle son bulmuş, yarımadanın artık bir Türk yurdu haline geldiği kati bir hakikat haline gelmiştir. Nitekim aynı asrın son çeyreğinde Anadolu’nun büyük bir kısmı Türkiye Selçukluları idaresinde birleşmiştir.

  Böylesine önemli bir hadisenin cereyan ettiği mevkinin tespiti ise yüzyıllardır çözüme kavuşmamış bir meseledir. Muhtelif yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından farklı mevkiler üzerinde durulmuşsa da savaşın kesin mevkisi üzerinde görüş birliğine varılamamıştır.

  Bu hususla alâkalı olarak 1998’de Denizli’den Eğirdir’in doğusuna kadar olan sahada çalışmalar yapılmış, ancak Bizanslı Kinnamos ve Süryanî Mihael’in eserleri ile Haçlı seferlerini anlatan bir kısım kroniklere ulaşılamadığından bazı önemli verilerden mahrum kalınmıştı. Dolayısıyla eldeki imkânlar nispetinde bir değerlendirmede bulunulmuştu. Son yıllarda anılan kroniklere ulaşılması ve bunların rehberliği sayesinde Beyşehir-Konya arasında uzanan sahada yeni arazi çalışmaları yapmak suretiyle meselenin aydınlatılması ve aynı zamanda savaş yerinin farklı bir yörede aranması söz konusu oldu. Bu hususlardaki tespitler elinizdeki bu çalışmada detaylı bir biçimde müzakere edilmiştir.

  Selçuklu Tarihinin çok mühim bir kilometre taşına ışık tutan Selçuklu – Bizans Münasebetlerinde Bir Dönüm Noktası, Myriokephalon Zaferi, Konya – Bağırsak Boğazı Miryokefalon, isimli kitap çalışması her seviyeden okuyucunun anlayacağı bir şekilde hazırlandı. Fotoğraflar, haritalar ve krokilerle desteklenen eser, Miryokefalon Zaferi’nin yeri hakkında çok mühim bilgiler içeriyor. Ayrıca kitap içerisinde Miryokefalon Zaferi posteri de tarih severlerin alakasına sunuluyor. Bu çalışma, Selçuklu tarihi üzerine araştırmalarda bulunan akademisyenler, araştırmacılar ve tarihini merak edenlerin kütüphanelerinde bulundurmaları gereken prestij bir eser.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.