sadsad x
asdasd

İstanbul'da Unutulan Bir Miras Şeyhülislam Must

Marka: SARAYBURNU KİTAPLIĞI
Yazar: Ebul Faruk Önal
Ürün Kodu: 27105 01 0004
Barkod: 9786054421008
Array
Stok:
7
Kitabı İnceleyin
Kargo 75 TL ve üzeri kargo bedava! 15:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargo!
21,00 TL
14,70 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Toplumumuzun ekonomik ve sosyal yapısının teşekkülünde harç vazifesi gören tekke teşkilâtının numunelerinden olan unutulmuş bir mirası araştırmacıların ve okuyucuların ilgisine sunuyoruz.

  Halk arasında Şeyhülislam Tekkesi olarak da bilinen Şeyhülislam Mustafa Efendi Tekkesi Eyüp'te, ara sokakta kalması hasebiyle pek bilinmemektedir. Göz ardında kalmasından mütevellit, yapı yıllarca atıl vaziyette kalmış, uzun süre tamirat ve tadilat görmemiştir.

  On sekizinci asırdan günümüze ulaşan en mühim eserlerimizden biri olan Şeyhülislam Mustafa Efendi Tekkesi, 15.01.1977 tarih ve 9591 sayılı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli olup, tarihî adresiyle Eyüp'ün Nişanca semtinin Baba Haydar mahallesindedir.

  Mekke kadılığı zamanında Nakşibendî şeyhi Ahmed Efendi'ye intisap eden Şeyhülislam es-Seyyid Mustafa Efendi, tekkeyi Nakşibendî şeyhi Tokadî el-Hâc Şeyh Musa Efendi için yaptırmıştır.

  Bu çalışmamızla, İstanbul'da unutulmuş bir miras olan Şeyhülislam Tekkesi'ni okuyucularımıza ve araştırmacıların ilgisine sunuyoruz. Umarız bu çalışma, birçok kültür mirasımızın da layık olduğu şekilde korunmasına vesile olur.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.