sadsad x
asdasd

Osmanlı'dan Tarihe Not Düşen Kareler

Marka: SARAYBURNU KİTAPLIĞI
Yazar: Soner Demirsoy
Ürün Kodu: 27105 01 0014
Barkod: 9786055331788
Array
Stok:
224
Kitabı İnceleyin
Kargo 50 TL ve üzeri kargo bedava! 15:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargo!
39,00 TL
23,40 TL
%40
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • OSMANLI’DAN TARİHE NOT DÜŞEN KARELER

  Şehirler canlı organizmalar gibidir. Bu yüzden çehreleri, içerisinde sakin olan insanların birikimiyle bağlantılı olarak değişir. Aradan geçen zaman zarfında meydana gelen değişimleri en güzel gösteren yegâne belgeler ise fotoğraflardır.

  Osmanlı hükümdarı Sultan İkinci Abdülhamid Han, “Her resim bir fikirdir. Bir resim yüz sayfalık bir yazı ile ifâde olunamayacak siyâsî ve hissî mânâları telkin eder. Onun için ben, tahrîrî münderecâttan (yazılı bilgilerden) ziyâde, resimlerden istifâde ederim.” sözüyle fotoğrafın ehemmiyetini ve ona verdiği değeri ortaya koyar. Bunun yanında “Osmanlı Devleti’nde dikkate şayan ne varsa hepsinin fotoğrafı çekilmelidir.” düşüncesinden hareketle yerli ve yabancı fotoğrafçılara o günün şartlarında bütün Osmanlı coğrafyasının fotoğraflarını çektirir.

  Tarihçi-Yazar Soner Demirsoy tarafından hazırlanan Osmanlı’dan Tarihe Not Düşen Kareler isimli albüm çalışması da bir asır evvel çekilen fotoğraflardan yola çıkılarak binlerce kare tek tek incelenir ve aralarından tarihe not düşen 70 kare seçilir. Osmanlı’nın son demlerindeki şehirlerin yüzüne, sosyo-kültürel tarihine ayna tutan bu fotoğrafların taşıdığı mana, hem fotoğrafçı gözüyle, hem de tarihçi kimliği ile adeta bir foto-yorum üslûbuyla ele alınır. Bunun neticesinde aynı gök kubbenin altında yaşadığımız bu coğrafyada bizlerden evvel bu topraklarda yaşayan Osmanlıların yemelerinden içmelerine, giyimlerinden kuşamlarına, sosyal ve kültürel hayatlarından iktisadi yapılarına kadar merak edilen birçok konu fotoğraflar üzerinden gözler önüne serilir.

  Sarayburnu Kitaplığı’ndan yayınlanan bu albüm kitap çalışması, İstanbul ve Osmanlı coğrafyasını fotoğraflar üzerinden okumak isteyenler için mühim bir kaynak özelliği taşıyor. Prestij ebadda ve kuşe kağıda basılan eser, tarih ve kültürümüz açısından büyük bir boşluğu dolduruyor.

   

  Teknik Özellikler

  Baskı Tarihi: 2013

  Sayfa Sayısı: 152

  Cilt Tipi: Karton Kapak

  Kağıt Bilgisi: Kuşe mat (130 gr.)

  Boyutlar(cm):
  23.5 x 22.5 x 0
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.