sadsad x
asdasd

Osmanlı'dan Tarihe Not Düşen Kareler

Marka: Sarayburnu Kitaplığı
Yazar: Soner Demirsoy
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
155,00 TL
108,50 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • OSMANLI’DAN TARİHE NOT DÜŞEN KARELER

  Şehirler canlı organizmalar gibidir. Bu yüzden çehreleri, içerisinde sakin olan insanların birikimiyle bağlantılı olarak değişir. Aradan geçen zaman zarfında meydana gelen değişimleri en güzel gösteren yegâne belgeler ise fotoğraflardır.

  Osmanlı hükümdarı Sultan İkinci Abdülhamid Han, “Her resim bir fikirdir. Bir resim yüz sayfalık bir yazı ile ifâde olunamayacak siyâsî ve hissî mânâları telkin eder. Onun için ben, tahrîrî münderecâttan (yazılı bilgilerden) ziyâde, resimlerden istifâde ederim.” sözüyle fotoğrafın ehemmiyetini ve ona verdiği değeri ortaya koyar. Bunun yanında “Osmanlı Devleti’nde dikkate şayan ne varsa hepsinin fotoğrafı çekilmelidir.” düşüncesinden hareketle yerli ve yabancı fotoğrafçılara o günün şartlarında bütün Osmanlı coğrafyasının fotoğraflarını çektirir.

  Tarihçi-Yazar Soner Demirsoy tarafından hazırlanan Osmanlı’dan Tarihe Not Düşen Kareler isimli albüm çalışması da bir asır evvel çekilen fotoğraflardan yola çıkılarak binlerce kare tek tek incelenir ve aralarından tarihe not düşen 70 kare seçilir. Osmanlı’nın son demlerindeki şehirlerin yüzüne, sosyo-kültürel tarihine ayna tutan bu fotoğrafların taşıdığı mana, hem fotoğrafçı gözüyle, hem de tarihçi kimliği ile adeta bir foto-yorum üslûbuyla ele alınır. Bunun neticesinde aynı gök kubbenin altında yaşadığımız bu coğrafyada bizlerden evvel bu topraklarda yaşayan Osmanlıların yemelerinden içmelerine, giyimlerinden kuşamlarına, sosyal ve kültürel hayatlarından iktisadi yapılarına kadar merak edilen birçok konu fotoğraflar üzerinden gözler önüne serilir.

  Sarayburnu Kitaplığı’ndan yayınlanan bu albüm kitap çalışması, İstanbul ve Osmanlı coğrafyasını fotoğraflar üzerinden okumak isteyenler için mühim bir kaynak özelliği taşıyor. Prestij ebadda ve kuşe kağıda basılan eser, tarih ve kültürümüz açısından büyük bir boşluğu dolduruyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.