sadsad x
asdasd

Osmanlı Redif Binaları (II. Abdülhamit Han Devri)

Marka: HAMİDİYE KİTAPLIĞI
Yazar: M. Mithat ÖZGEN
Ürün Kodu: 27106 01 0001
Barkod: 9786059375504
Array
Stok:
300+
Kitabı İnceleyin
Kargo 75 TL ve üzeri kargo bedava! 15:00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargo!
43,00 TL
30,10 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • SULTAN İKİNCİ ABDÜLHAMİD HAN DEVRİ OSMANLI REDİF BİNALARI
  1826’da Yeniçeri Ocağı’nın lağvedilmesinden sonra kurulan Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye’ye destek sağlamak maksadıyla Osmanlı askeri teşkilatında tam adı Redîf-i Asâkir-i Mansûre olan birlikler kuruldu. Bu teşkilat sayesinde taşra halkı uzun süre mecburi hizmete tutulmadan kendi bölgelerinde eğitilerek iç güvenlik sağlanacak ve böylece ülke coğrafyasının hemen her noktasında merkezi devlet otoritesi hissedilecekti.
  Redif teşkilatı en teşekküllü halini Sultan İkinci Abdülhamid Han devrinde alır. Söz konusu devirde teşkilatın idari yapısı yanında burada vazifeli askerlere de daha iyi imkânlar sağlayabilmek için büyük bir inşaat seferberliği başlatılır ve memleket sathında yüzlerce modern redif askeri binası inşa edilir. Fakat o devirde yapılan binaların bir kısmı harap olurken, bir kısmı da günümüze kadar ulaşabildi. Bunlardan geçmişi bilinmeyen onlarca yapı ise hâlen farklı maksatlarla kullanılmakta, bir o kadarı da ayakta kalma mücadelesi vermektedir.
  M. Mithat Özgen tarafından hazırlanan Sultan İkinci Abdülhamid Han Devri Osmanlı Redif Binaları isimli eser redif binalarının tarihine ve bugünkü durumuna ışık tutuyor. Kitapta, Sultan İkinci Abdülhamid Han devri öncesi ve sonrası redif birliği teşkilatı hakkında kısaca malumat verildikten sonra arşiv vesikalarında adı geçen redif birlikleri için yapılan depo, daire, cephanelik ve koğuş binalarının günümüzdeki durumu hakkında teferruatlı bilgi veriliyor.
  Hamidiye Kitaplığı tarafından yayınlanan bu prestij çalışma, hususiyle Sultan İkinci Abdülhamid Han devrinde inşa edilen redif binalarını arşiv vesikaları, tarihî ve günümüz fotoğraflarıyla ortaya koyuyor. Eser, tarihe alaka duyan, hususiyle İkinci Abdülhamid Han devri mimarisini görmek isteyen herkese hitap ediyor.
   
  Teknik Özellikler
  Baskı Tarihi: 2016
  Sayfa Sayısı: 168
  Cilt Tipi: Karton Kapak
  Kağıt Bilgisi: Kuşe Kağıt (135 gr.)
  Boyutlar(cm):
  23 x 22 x 1.2
Bunu Alan Bunu Almış
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.