Yedikıta Dergisi 79. Sayı (Mart 2015)

Yedikıta Dergisi 79. Sayı (Mart 2015)

Bu üründen 147 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
21x29.7cm
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Modern dünyada tarihlerini suni kahramanlar üzerine bina etmeye çalışanlara inat, bizim tarihimizin altın sayfalarına yazılmış isimsiz ama hakiki kahramanlarımızı konuşmalıyız. Çanakkale gazisi Koca Seyid, Balıkesir’in Havran İlçesi’nde bir dağ köyünde odunculukla geçinirken, tevazuuyla bir kenarda kalmayı tercih etmişti. Seyit Onbaşı adı, Çanakkale’nin bilinmeyen kahramanlarını temsil ettiği için bu kadar çok yazıldı, konuşuldu. Onun üzerine asıl düşünülmesi gereken, Ocean’ı sularının dibine batıran merminin ağırlığı değil, yüreğindeki vatan sevgisi ve iman gücünün ağırlığı olmalıdır. Zira, tam bir asrı dolduran Çanakkale mücadeleleri, malını mülkünü, sevdiğini değil bizzat canını çeliğin soğuk yüzüne siper etmiş kahramanların destanıdır. Bu ay, Seyit Onbaşı’nın yaşadığı topraklara gidiyor, onun hayatına yakından şahitlik etmiş olanları dinliyoruz.

Bu ay, yine birbirinden orijinal konuları gündeme taşıyoruz. Tarihçi Yazar Doç. Dr. Hamit Pehlivanlı, ülkemizin yapamadığını binlerce kilometre öteden gelerek yapmayı başaran Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün çalışmalarını; Belgeselci Yazar İsmail Kahraman İran’ın en kadim şehri Tus’u; Prof. Dr. Vahdettin Engin İstanbul’un metro projelerini; Doç. Dr. Osman Özgüdenli İlhanlıların muhteşem vakıf eseri Şenb-i Gâzân Külliyesi’ni; Koleksiyoner Özgür Sanal Osmanlı’dan Cumhuriyet’e paranın macerasını Yedikıta okuyucuları için kaleme aldı.

Bu ay, Tecrübe Konuşuyor bölümünde Süleymaniye Kütüphanesi’nin emektarlarından Dr. Nevzat Kaya’nın kitap ve kültür üzerine önemli fikirlerine sayfalarımızda yer verdik.

Gelecek sayımızda buluşmak dileğiyle.