Yedikıta Dergisi 75. Sayı (Kasım 2014)

Yedikıta Dergisi 75. Sayı (Kasım 2014)

Bu üründen 112 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
A4
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Belki de en zoru; dünya üzerindeki göç ve sürgünlerin tarihini yazmak, dillerin, kültürlerin, milletlerin ve coğrafyaların üzerinde kalem oynatmaktır. Çünkü; sadece devletler veya savaşlar değil, sıradan insanlar da vardır hikâyelerin merkezinde. Hatıraları, belgeleri, sıradan insanların izlerini takip etmek için kütüphanelerde farklı dillerle tarama yapmanın yanında sahaya inip kilometreler kat ederek çekilen sıkıntıların şahitlerine veya torunlarına dokunmak gerekir.

Bu ay, tarihimizin pek de bilinmeyen bir parçasına mercek tuttuk. Farklı coğrafyalarda hazırladığı belgesellerle tanınan Ekrem Saltık, bir zamanlar 'Yeni Dünya' denilen Amerika'ya yerleşen ve kimliklerini kaybeden Osmanlı vatandaşlarını Yedikıta okuyucuları için kaleme aldı.

Ortaya çıkan tablo ve yaşananlar ciltlere sığmaz. Ancak, dikkate şayan olanı, Amerika'da ikinci sınıf vatandaş sayılan 'El Turco'ların yıllar geçtikçe, kimlik ve kültür asimilesine uğramaları. Bunun sebebiyse dosyamızın satır aralarında... Aynı konuya bir başka pencereden bakan Halim Gençoğlu ise, Amerika'ya sürüklenen ve bir Osmanlı âlimini bu topraklara bırakan iki Osmanlı korvetinin macerasını kaleme aldı.

Bu ay, sayfalarımız yine birbirinden orijinal mevzularla dopdolu. Tarihçi Yazar Ömer Faruk Yılmaz Padişah Anneleri serisinde Gülçiçek Hatun’u; Mustafa Usta, Kudüs’te hâlâ yürürlükte olan Osmanlı fermanını; Tarihçi-Yazar Kasım Hızlı satılması düşünülen Topkapı Sarayı hazinelerinin mecliste nasıl gündeme geldiğini; Prof. Dr. Ali Birinci ilim ve kültür dünyasında ‘kelam’ın nasıl kalemin yerini almaya başladığını; Doç. Dr. Mustafa Gündüz, Robert Kolej’e nasıl öğretmen alındığını; Nodirkhon Khasanov ve Mehmet Çelik Türkistanlı kahraman Dukçi Îşân’ın direnişi ve şehadetini; Tarihçi-Yazar Yasin Özkan Avrupalıların Kağıthane’nin çamurunu nasıl çaldığını kaleme aldı. Tecrübe Konuşuyor bölümünün bu ayki misafiriyse kültür ve edebiyat sahasının velûd kalemlerinden Prof. Dr. Cihan Okuyucu.

Tarih ve kültür takipçilerine yeni bir çalışmanın müjdesini ilan etmenin vakti geldi: Yedikıta Kitaplığı, bu seneki TÜYAP Kitap Fuarı’nda satışa sunulacak ilk kitabıyla kültür dünyamıza katılıyor.

Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılı dolayısıyla hazırladığımız kitapta bugüne kadar, büyük savaşla ilgili yayınladığımız yazılardan seçmeler yer alıyor. İlk kitabımızı belirli bir konu başlığı altında toplanan yazıların araştırmacılar için daha istifadeli olacağını düşünerek hazırladık. Üstelik kitabın içinde, savaşa dair çoğu ilk defa yayınlanan fotoğraflardan oluşan bir albüm, 100 seçme kitap ve indeks de yer aldı.

Gelecek sayımızda buluşmak dileğiyle…