Yedikıta Dergisi 69. Sayı (Mayıs 2014)

Yedikıta Dergisi 69. Sayı (Mayıs 2014)

Bu üründen 61 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
21 x 29,7 cm
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Kırım Harbi (1853-1856) sırasında ve sonrasında Kırım Türklerinin maruz kaldıkları zulmü anlatan Sevinç Çokum’un “Hilal Görününce” romanında ana karakterlerden Nizam Dede, elindeki tesbihin parıltılı taşlarına bakıp, şöyle der:

“Ey mübarek taş! Ben beşikteyken Moskof hile ile Kırım’a el koydu. Nice insan kılıçtan geçirildi. Kanları sel gibi aktı. Nicesinin malı mülkü elinden alındı. Nicesi sürüldü. Kâğıttaki vaatler tutmadı. Kırım’a esaret zinciri vuruldu. Şu kadar yıl geçti, o zinciri kıramadık. Ey taş, bütün bunlar olanda, niye çatlayıp parça parça olmadın? Atalarımın kurduğu camiler kiliseye çevrildi. Birçoğunun kurşunları sökülüp çarşı pazar satıldı. Şimaldeki bozkırdan, cenuptaki dağlardan ve kıyılardan bir sürü insan kalkıp gitti. Gidenlerin bir bölüğü denizde boğulup, kimisi de açlıktan, yokluktan can verdi. Bütün bunlar olanda niye kahırlanmadın, niye yanmadın…”

Bu ay, Fatih Sultan Mehmed tarafından Osmanlı topraklarına dâhil edilen ve son zamanlarda gündemden düşmeyen Kırım mevzusuna daha yakından baktık. Kırım bölgesi üzerine uzun yıllar araştırma yapmış Prof. Dr. Yücel Öztürk Kırım’ın Osmanlı devri ve öncesi hakkında detaylı bilgiler verirken, bir süredir Kırım’da araştırmalar yapan Başbakanlık Osmanlı Arşivi uzmanlarından Kemal Gurulkan son zamanlarda Kırım’da yaşananları değerlendirdi.

Bu ay yine birbirinden orijinal makaleleri sayfalarımıza taşıdık: “Osmanlı’nın Robinsonları” başlığını taşıyan yazıda, Sultan Birinci Mahmud devrinde yaşanan ve sadrazama arz edilen hikâye bu kadarı da olmaz dedirtecek cinsten; Osmanlı sultanları hakkında uydurulan bir yalanın, Sultan Bayezid’in afyon kullandığı iftirasının asılsız olduğunu da Özcan F. Koçoğlu ortaya koyuyor; Ahmed Midhat Efendi ise, 130 yıl önceki Avrupa kütüphaneleri hakkında tafsilatlı bilgiler veriyor…

İlkini bu ay yayımlamaya başladığımız ve sahasında uzman bir araştırmacının çalışma usulü ve başarı sırlarına yer vereceğimiz “Tecrübe Konuşuyor” bölümü Prof. Dr. Ali Birinci ile başlıyor. Sınırlı sayfalarımızda, ancak bir kısmına yer verebildiğimiz bu mülakatı zevkle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Bu ay içinde idrak edeceğimiz Regaib ve Miraç kandillerinizi tebrik ederiz.

Gelecek sayımızda buluşmak dileğiyle…