Yedikıta Dergisi 67. Sayı (Mart 2014)

Yedikıta Dergisi 67. Sayı (Mart 2014)

Bu üründen 74 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
21 x 29,7 cm
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Birinci Dünya Savaşı’nın 100. Yılı
Yedikıta 1. Dünya Savaşı’nın perde arkasını yazdı

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’na Nasıl İtildi?

Yedikıta Dergisi, Osmanlı Devleti’nin İttihatçılar tarafından hiçbir sebep yokken adım adım nasıl Birinci Dünya Savaşına sokularak yıkıma sürüklendiğini, yapılan gizli anlaşmaları, rüşvetleri, ihanetleri açıklayan önemli bir dosya yayınladı.

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi, Mart sayısında Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümü dolayısıyla Osmanlı’nın savaşa girişinin perde arkasını yazdı. Tarihçi Yazar Ömer Faruk Yılmaz’ın kaleme aldığı “Büyük Oyun Büyük Savaş: Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı’na Nasıl İtildi?” başlığıyla verilen makalede, Osmanlı Devleti için bir yıkım niteliği taşıyan Birinci Dünya Savaşı’na nasıl itildiği anlatılıyor.

“Osmanlı tarihinin dikkatle araştırılması ve değerlendirilmesi gereken bir ciheti de devletin Birinci Dünya Savaşı’na girişidir.” diyen Yılmaz, makalesinde Osmanlı devletinin savaşa sokulması için yapılan uzun vadeli planlar, karanlık ve gizli anlaşmalar, sahte vaatler, entrikalar, rüşvetler, ihanetler ile suiistimaller konusunda ayrıntılı bilgi veriyor.

Eşkıyalıktan Harbiye Nazırlığına

Dergi, Osmanlı Devleti’nin Birinci dünya Savaşı’na girmesini sağlayan yerli baş aktörlerden Enver Paşa hakkında da geniş malumat veriyor. Özcan F. Koçoğlu’nun “Önce Eşkıya Sonra Harbiye Nazırı” başlıklı yazısında Enver Paşa’nın Selanik Merkez Kumandanı Kurmay Albay Nazım Bey’i öldürme planı içinde yer alması, yargı önüne çıkmak yerine dağa çıkması, çete reisliğinden Harbiye Nazırlığına yükselişi konu ediliyor.

Önemli Diğer Yazılar

Yedikıta dergisinin bu sayısında ayrıca, Soner Demirsoy’un “Tarihe Saygı Projesi’nde Şehitlikler Taşlaştırılıyor”, Yakup Emre’nin “Işık Hadisesi Görenleri Hayrete Düşürüyor!”, Soner Demirsoy - Enes Erdoğan’nın “Tarihi Değiştirecek Haritalar”, Mermet Çakırcalı’nın “Müstecip Onbaşı Bir Mermiyle İki Denizaltı Avladı”, Zafer Orha’nın “Tarihi Mezarlık Üstüne Bir Semt: Tepebaşı”, İsmail Kahraman’ın “Huzura Hasret Bir Memleket: Somali” ve Yasin Özcan’nın “Harem-i Şerîf’e Yüksekten Baktırmayasın!” başlığıyla sunulan yazıları yer alıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nın 100 Günü

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi’nin mart sayısı ile birlikte “Birinci Dünya Savaşı’nın 100 Günü” kitapçığı okurlara hediye ediliyor. Kitapçıkta önemli olaylar tarihi fotoğraflarıyla birlikte okuyucuya sunuluyor.