Yedikıta Dergisi 61. Sayı (Eylül 2013)

Yedikıta Dergisi 61. Sayı (Eylül 2013)

Bu üründen 55 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
21 x 29,8
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Olimpiyat meselesi, kamuoyu gündeminin merkezine oturmuş durumda... Ölüm korkusuyla sokağa çıkamayan veya açlıktan ölen insanların olduğu ülkelerle aynı havayı teneffüs ederken bir Olimpiyat hevesidir gidiyor… Gazete ve dergiler sayfalarca olimpiyat reklamları, bilboardlar ve hatta yol kenarlarındaki çimler ve çiçeklerle olimpiyatı haykırıyor! Bu, kamuoyunun ne kadar Batılılaştırıldığının, hatta ve hatta Batılaştığının bir göstergesi değil mi? Hususiyle basın yayın kanalıyla getirilen her ürünün halkımızın sofrasında kabul görmesinden; toplumun fikir ve gönül yapısına yön veren ilim ve kültür camiası mesul olmaz mı?

Bu ay, Olimpiyatın ne şekilde uluslararası bir hal adlığını, tarih ve kültür cephesinin neleri barındırdığını sayfalarımıza taşıdık. "Olimpiyat bir oyun mu?" diye sorarken, oyunla birlikte bir kültür dezenformasyonunun olabileceği, Olimpiyat'ın toplumu zinde ve savaşa hazır vaziyette tutma maksadıyla ortaya çıktığı, olimpiyat gelirlerinin papazlara verildiği, Osmanlı'nın Olimpiyatlara davet edilse de katılmadığı gibi tarihi bilgileri okuyucularımızın idraklerine sunuyoruz. Bu arada, Japonya dışında hiçbir doğu ülkesinde düzenlenmemiş olan Olimpiyat oyunlarının 2020'de İstanbul'da olma ihtimali neredeyse yok gibi; ancak velev ki gerçekleşti; ata sporumuz güreşin gelecek Olimpiyat programında yer almaması ironisine de dikkat çekmekte fayda var.

8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü dolayısıyla, üzerinde tekrar tekrar düşünmemiz gereken lisanımızı ele alan "Zavallı Türkçe" makalesi, Osmanlı Devleti'nin Suriye politikasında Nusayrilerle ilişkisini açığa çıkaran "Suriye'de Müslüman Olan 100 Bin Nusayri" makalesi ve 316 yıl önce yine bir Eylül ayında Avusturya karşısında yaşadığımız Zenta Faciası'nı anlatan makalenin ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Gelecek sayımızda buluşmak dileğiyle...