Yedikıta Dergisi 59. Sayı (Temmuz 2013)

Yedikıta Dergisi 59. Sayı (Temmuz 2013)

Bu üründen 74 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
21 x 29,8
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Kâdı İyad


Ortadoğu, bir doğulu için insanlık tarihinin doğduğu coğrafya; peygamberler yurdu, dervişler menbaı... Bir batılı için petrol, doğalgaz ve pazar! Bu kısacık tarif elinizdeki Temmuz 2013 sayısını özetlemek için yeterli aslında. Fakat biz medeniyetin beşiği olan, başta İslam olmak üzere semavî dinlere ev sahipliği yapan bu coğrafyayı tafsilatıyla işlemeye çalıştık. Zira bu coğrafya ve sâkinleri büyük dertlere müptela! Bin küsur yıldır Ortadoğu iki muhalif kutbun yani doğuyla batının muharebe meydanı. Dün savaş için öne çıkarılan bahane "din" unsuruydu, bugün din olduğu kadar "para" unsuru.

Ortadoğu'nun hikayesine önce "Ortadoğu Neresi?" sorusuna cevap vererek başladı Yrd. Doç. Dr. Osman N. Özalp. Ardından Prof. Dr. Azmi Özcan ve Ekrem Saltık, Ortadoğu'nun 19 ve 20. yüzyılda yapılan gizli anlaşmalarla "Kurtlar Sofrasında" nasıl paylaştırıldığını ortaya koydu. Son olarak Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak kendisiyle yaptığımız röportajda bu toprakların neden bu kadar kıymetli olduğunu izah etti ve bu coğrafya için alternatif, Batı'nın tasallutundan emin ve daha insani bir geleceğin mümkün olup olmadığı sorusunu cevaplandırdı.

Doç. Dr. Hamit Pehlivanlı, İttihatçıların Sultan Abdülhamid'e düşmanlıklarının zamanla onları birer "Hıristiyan-sever" yaptığı gerçeğini paylaştı bizlerle. Doç. Dr. Fatma Ürekli bundan hemen hemen 120 yıl önce düşünülen ve projelendirilen, fakat her nasılsa sonuçsuz kalan "Kabataş- Taksim" füniküler hattı projesini yazdı. Prof. Dr. Feridun Emecen bizi 500 yıl öncesine, Manisa'da bir şehzadenin (daha sonra Sultan Üçüncü Mehmed) saray mutfağına misafir etti.

Tarihçi Yazar Kemal Erkan'ın yazısıyla "Enderun" sakinlerinin kendine has diline şahit olduk. Hâsılı birbirinden ilginç ve kıymetli, hatta hayati mesele ve şahsiyetlere temas eden bir sayıyla yeniden karşınızdayız ve bilvesile Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ediyoruz.

Gelecek ay yeniden ve daha taze buluşmak dileğiyle…