Yedikıta Dergisi 57. Sayı (Mayıs 2013)

Yedikıta Dergisi 57. Sayı (Mayıs 2013)

Bu üründen 104 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
21 x 29,8
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Osmanlı Devleti'nin askerî başarılarının bir sırrı da sefer organizasyonlarıdır. Bu ay, 560. sene-i devriyesine ulaşan İstanbul'un fethinin; Yavuz Sultan Selim'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın zaferlerinin ve diğer birçok fetihlerin arka planında intizam, şuur ve heyecanla yapılan sefer hazırlıkları olduğu aşikârdır.

Osmanlı'da sefer denilince yeni bir toprak parçasının fethi için yola çıkmak anlaşılmamalıdır. Osmanlılar, kendilerini yeryüzünde adaletin temsilcisi ve yayıcısı olarak kabul ettikleri için, gerek kendi devletleri içinde gerekse sınırları dışındaki insanları zulme terk etmemek için seferden sefere koşmuşlardır.

Osmanlılar bir sefere karar verdilerse bunu, ya bir adaletsizliği düzeltmek, ya bir tecavüzü önlemek ya da düşmanlık yapan bir devlete haddini bildirmek için yaparlardı. Aylarca sürecek seferler için kökleşmiş ve müesseseleşmiş bir yapı kurulmuştu. Sefer öncesi ve sefer esnasında yürütülen faaliyetler, "maksuda giden yolda atılan adımlar"ın hassasiyetiyle planlanmaktaydı. Dava ve inanç şuuruyla şekillenen hazırlıklar aylarca sürer; sefer iaşesi, giyim-kuşam ve askeri malzemeler, nakliye vasıtaları, yol güzergâhındaki durakların hazırlığı gibi geniş çaplı hazırlıklar yapılırdı. Osmanlı sefere bir şehadet alayı olarak çıkar, İslam bayrağını ismini dahi duymadığı beldelere ulaştıracak olmanın heyecanıyla yanıp tutuşurdu. Bu şuurun en zirve numunelerinden birisi de 72 yaşında, hayatının son anlarında at sırtında bile gidemeyecek kadar hasta ve bitkin olan Kanuni Sultan Süleyman'ın Sigetvar Seferi'ne çıkması olmuştu.

Bu ay dergimizin kapağına taşıdığımız minyatürde, Kanuni Sultan Süleyman bir daha dönmemek üzere, geriye bütün mal ve mülkünü, ailesini bırakarak çıktığı Sigetvar Seferi yolunda görülüyor. Kanuni Sultan Süleyman, şehid olarak döneceği bu son seferinde, at sırtında duramayacak derecede bitkin olduğu için Sokullu Mehmed Paşa'ya yaslanarak yola devam etmekte. Sarayburnu gibi dünyanın en güzel tabiat manzarasına sahip ve bir padişahın zevk ve sefası için isteyebileceği her imkân bulunan bir yeri bırakıp dönüşü olmayan bir yolcuğa çıkan Osmanlı padişahına ve bu minyatüre biraz da bu nazarlarla bakılmasını tavsiye ederiz.

Bu ay okuyucularımıza hediye ettiğimiz, Yrd. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu'nun geçmişten günümüze "Ok"un tarihçesini anlattığı kitapçık da okçuluk hakkında kıymetli bilgiler veriyor.

Gelecek sayımızda buluşmak dileğiyle...

VİDEO TANITIM