Yedikıta Dergisi 45. Sayı (Mayıs 2012)

Yedikıta Dergisi 45. Sayı (Mayıs 2012)

Bu üründen 109 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
19x21 cm
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


19. asır Avrupa'sında Fransız İhtilali'ni müteakip baş gösteren Milliyetçilik akımının Balkanlar'da derin tesirleri olmuştu. Irkî ve dinî anlamda farklı kimliklerin ortak hayat sahası olan Osmanlı'dan Yunanistan, sonra Sırbistan, Karadağ, Romanya, Bulgaristan derken 1912'de Osmanlı'ya sadakatiyle ve şecaatiyle nam salan Arnavutluk merkezden kopacaktı. Arnavut Milletinin Haklarını Müdafaa Cemiyeti adına faaliyet gösteren beş on kişi Osmanlı aleyhine faaliyetler tertip ediyordu… Yedikıta, bu karışık dönemde Sultan İkinci Abdülhamid'in Arnavut halkına yayınladığı nutku sayfalarına taşıyor.

Yine Osmanlı Rumelisi'ni konu alan, Doç Dr. Hamit Pehlivanlı imzasını taşıyan "Mamur Manastır'dan Mahzun Manastır'a" makalesinde de Manastır'ın geçmişiyle bugünü kıyaslanıyor.

Prof. Dr. Mehmet Arslan'ın Osmanlı'nın Düğün Sandığı: Surnameler makalesinde Osmanlı'nın ihtişamının sergilendiği düğün, şenlik ve merasimler en ince ayrıntılarıyla gözler önüne seriliyor.

Yedikıta tarih ve kültür seyahatinde Elektrikle Aydınlanan İlk Şehir: Tarsus ve Yemen'in Alim Sultanları: Resuliler makaleleri de ilgi çekiyor.

Derginin bu sayısında Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethini anlatan, büyük boy İstanbul'un Fetih Planı posteri hediye ediliyor.

Birbirinden orijinal makalelerin yayınlandığı Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Yedikıta, seçkin bayii ve kitap evlerinde...