Yedikıta Dergisi 34. Sayı (Haziran 2011)

Yedikıta Dergisi 34. Sayı  (Haziran 2011)

Bu üründen 55 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
16,5x27 cm
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Yedikıta'nın bu sayısında kapakta yayınlanan bir fotoğraf, Sultan Abdülhamid Han'ın ve o devir protokolünün bilinmeyen bir yönünü ifşa ediyor. Bir mecmuanın sayfaları arasında kalmış olan sultanın süt kardeşi İsmet Bey'nin fotoğrafı aslında birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Sultana çok benzeyen İsmet Bey, bazı eserlerde yazılanlara göre Abdülhamid Han'ın dublörü olarak Cuma Selamlığı gibi bazı protokollerde yer almış. Bu mevzu, o devirde mecburen gizlenmiş olsa da, hâlâ sırrını korumaya devam ediyor... Bu fotoğraf, yakın tarihimiz hakkında bilmediğimiz ne kadar çok şey olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Araştırmacı tarihçi Ömer Faruk Yılmaz tarafından gündeme getirilen ve bir efsaneden ibaret sanılan bu mevzu çok konuşulacağa benziyor..
Yedikıta'da bu ayın dosyası Cezzâr Ahmed Paşa'nın Akkâ'da, Napolyon'a karşı verdiği destanî direniş. İlk defa yayınlanan vesikalar ışığında Cezzar Ahmed Paşa-Napolyon mücadelesi ve bu tarihi hadisenin Akkâ'daki şahitlerinin yer aldığı dosya Doç. Dr. Mustafa Güler ve araştırmacı tarihçi Mehmet Tütüncü imzasını taşıyor.

Dergide Gülhane İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nin tanıtımının yanı sıra, Osmanlı Basınında Seçimler bölümü de geçmişten günümüze pek fazla bir şeyin değişmediğini göstermesi bakımından dikkate değer..

Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Yedikıta, Konya'nın tarihî fotoğraflarının yer aldığı Bir Zamanlar Konya albümüyle seçkin bayii ve kitap evlerinde...