Yedikıta Dergisi 24. Sayı (Ağustos 2010)

Yedikıta Dergisi 24. Sayı  (Ağustos 2010)

Bu üründen 41 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
16,5x27 cm
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Bu ayki sayıda yine her ay olduğu gibi birbirinden önemli konular yer alıyor. Kapak konusu ise Kırım'ın İncisi Hansaray şehri.
Ne Okuyacağını Bilmek
İnsanoğlu, sağlığını korumak için vücuduna zarar verecek yiyecek ve içeceklerden nasıl uzak duruyorsa, fikriyatına zarar verecek eserleri okumaktan da sakınmalıdır...

Kırım'ın İncisi Hansaray
I. Mengli Giray Han, bol sulu küçük bir ırmak olan Çürüksu'nun kenarına, 1503'te Hansaray'ı yaptırdı. Sarayla beraber gelişen bu şehrin adı da Hansaray'ın bağ ve bahçeler içinde olması sebebiyle Bahçesaray adını aldı.

"Van Gölü'nün Suyu Zehirden Acıdır"
Çevresinin uzunluğu on bir konaktır. Öyle bir göldür ki, hiçbir denizle bağlantısı yoktur. Hikmet-i Huda bu göle bu kadar sular karışır da ne bir katre çoğalır, ne de azalır! Ve bu kadar nehirden tatlı su gelir yine suyu zehir gibi acıdır.

Yeni İcat Harman Makinesi
1891 yılında Osmanlı hizmetinde Avrupalı bir mühendis tarafından bir harman makinası icat edilir.İcat, ilginç olmasının yanında, takdim yazısındaki ziraî ve ticarî detaylarıyla dikkat çekiyor...

Bilinmeyen Yönleriyle Mostar Köprüsü
Bu köprüyü kimin yaptığı meselesi de eskiden beri tartışıla gelmiştir. Asırlardan beri yazarların ve gezginlerin ilgisini çekmeye devam eden köprü acaba ilk defa ne zaman ve kim tarafından inşa olunmuştur?

Bir Çukurova Sanayii Mimarı: Mehmed Rasim Bey
Mehmed Rasim Dokur, padişahın talebiyle Mısır'dan Tarsus'a gelen bir iş adamıdır. Ülkenin en çok pamuk yetiştirilen ve pazarlama için ulaşım imkânlannın müsait olduğu bu bölgede millî sanayinin ilk fabrikalarından birini kurar.

İftar Sofralarının Vazgeçilmezi Hurma
Ramazan avı denilince akla ilk olarak oruç ve teravih ibadetleri gelir. Bununla beraber hurma da iftar sofralarının vazgeçilmezlerindendir. Hurmanın sofralarda çok özel bir yeri vardır.

Orhan Gazi'nin Oğluna Nasihati
600 yıl yaşayacak bir devletin temellerini atan padişahlardan Orhan Gazi, oğlu Sultan Murad Han'a öyle bir nasihat etmişti ki, bu nasihati oğlundan sonra gelecek sultanlara da yol göstermiştir.

Sömürgecilerin Sahte Müftüsü
Osmanlı makamlarınca Hicaz'dan kovulan ve yalnız kuru bir ikrarla "Mümin oldum!" diyen bir müftünün, "Hollandalı emperyalistlerin müftüsü"nün şahsiyeti ve faaliyetleri...

Uzakdoğu'da Unutulmuş Bir Tarih
Açe, Sumatra Adası'nın en kuzeyinde yer alan özerk bir hükümet. Birçok yeraltı ve yerüstü kaynakların ve bulunduğu coğrafi konum itibariyle Hint Denizi ticaret yolu için önemli bir bölge.

Yedikule Hisarı
Yedikule Hisarı, fethin ilk yıllanndan başlamak üzere uzunca bir dönem devlet hazinesinin, devletin resmî evraklarının muhafaza edildiği ve ganimetlerin toplandığı bir hisar olarak kullanılmıştır.

Bunlann yapılması için ferman mı yazmak lazım?
Ramazan ayında piyasada mum azaldığından, insanların sıkıntı çektiklerini duydum. Bayramdan önce bunun bir çaresi bulunur diye düşünerek sana yazı göndermemiştim... Bunlann yapılması için ferman mı yazmak lazım?

Tarihi Üzerinde Taşıyan Saltanat Arabaları
Osmanlı'da kullanılan arabaları saray, konak ve kira arabalan olmak üzere üç gruba ayırmak mümkündür. Saray arabalarının başında saltanat arabaları gelirdi.