Yedikıta Dergisi 12. Sayı (Ağustos 2009)

Yedikıta Dergisi 12. Sayı  (Ağustos 2009)

Bu üründen 40 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
16,5x27 cm
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Yedikıta Dergisi, okuyucularıyla çıktığı tarih yolculuğunda bir yaşını doldurmanın heyecanını yaşıyor. İftiharla geçen birinci yılında, tarihi hakikatleri ve eşsiz vesikaları okurlarıyla paylaşan Yedikıta Dergisi, Ağustos sayısında da yine bu geleneği bozmuyor.
- Daha önce hiçbir yerde yayımlanmayan bir belge olan "Kızılırmak Projesi"ni kapağına taşıyan Yedikıta Dergisi; Osmanlı Maden Müdürlerinden Ahmed Bey'in zamanın Sultanı Abdülmecid Han'a sunduğu projeyi tüm detaylarıyla sizlere sunuyor.

- Tarihimizin iftiraya uğramış padişahlarından biri de Sultan İbrahim Han'dır. Onu şehit edenler, cinayeti halk nazarında meşru göstermek için ona "deli" damgasını vurmuşlardır. Yedikıta Dergisi Ağustos sayısında eskiden beri dinlediğiniz iftiraları değil, her zaman olduğu gibi gerçekleri ortaya koyuyor.

- Ağustos sayısına yansıyan bir başka tarihi mevzu da, Sultan Alp Aslan'ın az bir kuvvetle 200 bin kişilik Bizans ordusunu yenerek Anadolu'nun kapısını Türklere açtığı, tarihimizin dönüm noktalarından olan "Malazgirt Zaferi"dir.
- Bunun yanı sıra tarihi mevzuların arşivlenmesinde büyük önem taşıyan Ebced hesabını sizler için araştırılmış.

- Cihan devletine ismini veren "Osman Gazi", Osmanlı'da sadrazamlık makamı denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Köprülü Mehmet Paşa, Ebru Sanatı, İbn-i Heysem'in Atmosferi, Rağıb Paşa Kütüphanesi gibi çok çeşitli konuları okuyucularına sunuyor.

- Gezi köşesinde bu ay, son dönemde sportif başarılarıyla ön plana çıkan ama tarihte birçok kültür ve medeniyete de ev sahipliği yapmış olan "Sivas"ı; Yedi Kıta Yedi İklim köşesinde ise "Tek millet, İki devlet Azerbaycan" kültürü ve tarihi dokusu ile evlerinize konuk oluyor.

- Her zaman olduğu gibi, tarih postasında sizden gelen sorulara en doğru kaynaklardan cevaplar verilirken, bulmaca ile zihinleriniz sınanıyor ve artık Yedikıta Dergisinin vazgeçilmezlerinden olan "İnsan ve Hayat" ekiyle ismi ile müsemma insana ve hayata dair konu ve konuklarıyla tarihin yanında sizlere bugüne dair yaşananları anlatıyor. Bu sayısında Yedikıta Dergisinin kapak konusu olan "Kızılırmak Projesi" posteri de arşivlerinize hediye olarak sunuluyor.

Yedikıta Dergisi, tüm bayilerde ve seçkin kitabevlerinde