İnsan ve Hayat Dergisi 93. Sayı (Kasım 2017)

İnsan ve Hayat Dergisi 93. Sayı (Kasım 2017)

Bu üründen 17 adet satılmıştır.

Kategori
İnsan ve Hayat Dergisi
Yayınevi
İnsan ve Hayat Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
21x29.7 CM
ISBN
Stok
37
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Heyet


Değişim

Osmanlı şeyhülislamlarından Mehmet Efendi yüksek zekâsının yanında ilim, verâ ve takvâ sahibi olmasıyla da bilinirdi. Fıkhî meselelerin tamamı bilgisayar kaydından daha temiz şekilde, zihninde hazır bulunurdu. Hâfızası dillere destandı.
Bir gün Mehmet Efendi, kendisine ait bir bahçeye gitmek üzere kayığa biner. Fetva emîni de yanındadır. Mehmet Efendi fetvâ eminine: “Şu sualleri bana oku, cevaplarını zihnimde hazırlayayım, bahçeye vardığımızda sana yazmakta
kolaylık olur.” der.

Fetvâ emîni suallerin tamamını okur. Her bir sual kâğıdını okudukça önüne koyar. Bu sırada aniden esen şiddetli bir rüzgâr bütün kâğıtları alıp uçurur. Fetva emîni heyecan ve endişeye kapılınca, Mehmet Efendi: “Canını sıkma, sana söyleyeceklerimi yaz.” der. Sonra yüze yakın meselenin tamamını, noksansız olarak ona yazdırır. İlimle ve kitapla hemhal olmanın akla ve ruha ne kadar iyi geldiğine güzel bir misal.

Bu ay dergimizin kapak konusu, “Anadolu’nun Kitap Meraklıları”. Geçmişten bugüne kitap ve ilim meraklılarının hayatlarını okuduğunuzda Mehmet Efendi’nin yaşadıklarına benzer misaller bulacaksınız. Gerçekten de bir zamanlar âlimler, ilime ve kitaba meraklarıyla ve hâfızalarının kuvveti ile bilinirdi. Bir zamanların zekâlarıyla hayret uyandıran meşhurları, neden eskisi kadar görülmüyor? Cevaplar düşündürücü.

İlim, kültür ve kitap dünyası bir değişim, tebdil, tahavvül yaşadı, yaşanmaya da devam ediyor. Eski kuvvetli hafızaların kaybolma sebebi ne olursa olsun kitaptan, ilimden uzak kalan insanlığın düştüğü durum üzüntü verici. Ancak kitap okuma merakı üzerinden, ilim, akıl ve irfan yolunu açan bu sayımızı eline alanlar oldukça şanslılar. Çünkü kitap meraklılarının anlattıkları, insanda heyecan uyandırıyor...

Yine bu sayıda SÜZGEÇ bölümünde “Seyyahların Gözünden İstanbul’un Değişimi” işlendi. Seyyahlar geçmişten bugüne İstanbul’u gördükleri gibi anlatıyorlar. İstanbul’daki değişim, kitap merakında olduğu gibi maalesef olumlu yönde değil.

Bunlardan başka, toplumsal değişimi ve değişim karşısında alternatifleri gösteren birbirinden güzel yazılar da var: “Kokmuş Tavuk Neden Kokmuş?”, “Taş Devri Aldatmacası”, “Medyanın İlliyet Hastalığı” ve “Anadolu’nun İnci Tanesi Alanya”.

Değişim karşısında alternatif çıkış yolları gösteren yeni sayılarımızda buluşmak dileği ile…