İnsan ve Hayat Dergisi 100. Sayı (Haziran 2018)

İnsan ve Hayat Dergisi 100. Sayı (Haziran 2018)

Bu üründen 13 adet satılmıştır.

Kategori
İnsan ve Hayat Dergisi
Yayınevi
İnsan ve Hayat Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
21x29.7 CM
ISBN
Stok
1000
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Heyet


Mutluluğun 100’ü

Göl kenarındaki güzel çayırlıkta, öğle yemeği için açık yeşil otları yemekle meşgul bir ceylan, aslanın kokusunu aldığı anda yemeğe devam etmek istemesine rağmen, Hazreti Allah’ın ona verdiği hisler sayesinde, yemeğini bırakıp kaçar. Aslan kendini fark ettirmek istememiştir lakin ceylanın hissiyatı hayatını kurtarmıştır.

Anne babalar, çocuklarının kendilerini yeterince fark etmediklerini düşünürler. Sözlerinin tutulmadığından şikâyet ederler. Çocuklar ise ebeveynlerinin, yaptıkları başarılardan dolayı kendilerinin beğenilmediğinden şikâyetçi olurlar.

Bu iki misalde canlıların hisleri ön plandadır. Ancak aralarında bir fark vardır. Hayvanlar alemindeki
hislerin sonucu ani, kesin ve keskindir. Aslan kendini hissettirmeden avına ulaşabilirse karnı doyacak ve hayatta kalacaktır. Ceylan ise aslanın geldiğini hissedebilirse canını kurtaracaktır.

Ebeveyn-çocuk misalinde olduğu gibi, insanlar arasındaki hissiyatın sonuçları ani ve keskin değildir.
Ebeveynler uzun vadede çocuklarını gerçekten ne kadar etkilediklerini bilseler, kendilerinin fark edilmediklerini düşünmezler. Çocuklar ise anne babaları tarafından ne kadar önemsendiklerini bilseler, ödül ya da teşekkür beklemeden sessizce, bu hissiyatın keyfine varırlar.

Bu sayıda ilk defa derginizle beraber Genç Hayat eki sizlere ulaştı. Genç okurlara “Merhaba” diyerek, bir önceki paragrafla ilgili şunları not etmelerini istiyoruz: “Hayranlık duyduğunuz önemli insanlar, hayatta iken iltifat görmeyi beklemeden çalışmaya devam ettiler. Başarılı insanların hayatları boyunca alkışçıları olmadığını bilin. Büyük tezahüratlar sizi iyi hissettirebilir lakin olmadığında da devam edin.”
Çünkü övgüye mazhar olan insanlar zamanla bundan şikâyetçi olurlar. Kendilerini sıkışmış hissederler, farklı bir şeyler yapmak isterler ama sahip oldukları alkışı kaybetmekten de korkarlar.

Sosyal kabul edilmişlik, iyi yönlerin beğenilmesi, fark edilmenin verdiği mutluluk, yapılan işten başarının övgü olarak dönmesi, gençler, yetişkinler ve bütün insanlar kadar kurumları da iyi hissettirir.

Genç Hayat ekini kendine “Yeni Yüz” yaparak “100. Sayısına” ulaşan İnsan ve Hayat Dergisi, gençlere verdiği nasihati kendisi de yerine getiriyor. “Bak ne başardım” deyip iltifat beklemeden yoluna devam ediyor.

Yeni 100’ler, farklılıklar, zengin içerikler ve göz dolduran sayılarda buluşmak ümidiyle...