sadsad x
asdasd

İstanbul'un Fetih Günlüğü

Marka: Sarayburnu Kitaplığı
Yazar: Mahmut Ak - Fahameddin Başar
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
82,00 TL
57,40 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • İSTANBUL’UN FETİH GÜNLÜĞÜ

  Küçük yaştan itibaren tecrübeli devlet ve ilim adamlarının gözetiminde hususi bir talim ve terbiyeden geçen Şehzade Mehmed, büyük projelerin takipçisi ve uygulayıcısı olacağını daha şehzadelik yıllarında gösterir. Osmanlı tahtına geçtikten sonra bütün siyasetini İstanbul’u fethetmek üzere kuran Sultan Mehmed, kuşatma öncesi muhtemel engelleri, ortaya çıkmadan tesirsiz hale getirir. Devrin bütün imkânlarını kullanıp siyasî ve askerî tarih sahasında bizzat yeni buluşlar yaparak karadan ve denizden tam bir çember içerisine almak suretiyle sürdürdüğü İstanbul kuşatmasını başarıyla neticelendirir. Bu fetih, İstanbul için bir tahrip olmayıp, tarihine yakışacak, hatta onu yüzyıllarca dünya siyasetinin merkezi yapacak çok yönlü şehirleşme faaliyetlerinin de başlangıcı, adeta 29 Mayıs 1453 İstanbul’un fethi tarihin döndüğü gün olur. Fatih’in icadı olan Şahî topları, sadece İstanbul’un surlarını değil, Avrupa feodalitesinin derebeylerinin şatolarını da yıkarak dünya tarihinde bir çağın kapanıp yeni bir çağın başlamasını sağlar.

  Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden Prof. Dr. Mahmut Ak ve Prof. Dr. Fahameddin Başar’ın birlikte kaleme aldıkları İstanbul’un Fetih Günlüğü isimli çalışmada İstanbul’un fethi bağlamında gelişen hadiseler Osmanlı, Bizans ve Batılı tarihçilerin verdiği bilgiler ışığında kronolojik olarak gün gün sıralanıyor; farklı görüşlerle çeşitli ayrıntılar notlarda ele alınıyor. Dönüm noktaları olan Edirne’deki kuşatmayı başlatma kararının verildiği Divan ile kuşatma sürerken muhalif grubun da tesiriyle neredeyse kuşatmanın kaldırılmasının söz konusu olduğu bir sırada kuşatmaya devam kararının alındığı Divan’da Fatih Sultan Mehmed’in yaptığı tesirli konuşmalarla Bizans İmparatoru XI. Konstantinos Palaiologos’un son hücumdan önce kuşatma altında bunalan İstanbul’da aynı şekilde yaptığı hissî ve tarihî konuşma ek olarak sunuluyor. Ayrıca kitabın sonunda İstanbul’un fethini yansıtan minyatür, resim ve fotoğraflar ise tarihi değiştiren bu muhteşem zaferin, bu müjdelenmiş fethin her seviyeden okuyucuların zihninde canlanmasını sağlıyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.