sadsad x
asdasd

Cezayir'de Osmanlı İzleri

Marka: Çamlıca Basım Yayın
Yazar: Mehmet Tütüncü
Kitabı İnceleyin
Kargo Hafta içi saat 12:00'a kadar verilen siparişler gün içerisinde, 12:00'dan sonraki siparişler ise 24 saat içerisinde kargoya verilecektir.Kargoya verildikten hemen sonra size siparişinizin durumunu bildiren bir e-posta ulaşacaktır.
281,00 TL
196,70 TL
%30
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 • CEZAYİR'DE OSMANLI İZLERİ (1516-1830)

  314 Yıllık Osmanlı Hâkimiyetinde Cezayir’den Kitâbeler, Eserler ve Meşhurlar

  Cezayir. Akdeniz’de bizim parçamız.

  Cezayir’de şehid düşmüş Oruç Reis. Cezayir devletini kurarken… İspanyollarla göğüs göğüse savaşırken… Tilimsan Dağları’nda mezarı hâlâ bilinmiyor. Cezayir’e sultan olmuş Barbaros Hayreddin Paşa. Sonra da bu sultanlığını Osmanlı’ya bağlayarak kapdan-ı derya olmuş. Cezayir Anadolu’dan ve Rumeli’nden giden levendlerin denizcilik okulu. Mezzomorto Hüseyin Paşa, Cezayirli Gazi Hasan Paşa bu okuldan geçerek kapdan-ı derya olmuşlar.

  Cezayir Osmanlı’nın sınır eyaleti: Dâru’l-Cihad Cezayir-i Garb. Cezayir 314 yıl boyunca Osmanlı Akdeniz’inin serhad eyaleti. Cezayir aynı zamanda Akdeniz’de ilk kaybettiğimiz vatanımız.

  Cezayir, Fransızların medenileştirme adı altında vahşi yıkımı ve kültürel soykırımına maruz kalmış bir halkın direniş destanı.

  Bu kitap Cezayir’de bu soykırım ve yıkımdan sonra bizden kalanları araştırmak amacıyla hazırlandı. Burada Osmanlı Cezayir’inden geriye kalan eserlerin bir dökümü (envanterini) bulunuyor. Ayrıca, Cezayir’e sultan, paşa veya bey olmuş Osmanlı idarecilerinin hayat hikayelerini ve dahası Cezayir’i savunmak için gitmiş ve orada kalmış Anadolulu, Rumelili gençlerin hikayeleri yer alıyor.

  Çalışma esas itibariyle Cezayir’de bulunan Osmanlı devri kitabelerinden hareketle Osmanlı Cezayir’inden kesitler sunmakta. Kitabelerde kullanılan Türkçeyi ilk defa olarak Türk okurlarına aktarmakta. Yine Türkiye’de ilk defa yayınlanan fotoğraflar, haritalar ve belgelerle Osmanlı Cezayir’ini canlandırmaktadır.

  Çamlıca Basım Yayın tarafından yayınlanan bu muhteşem eser, Cezayir ve Türkiye dostluğunun tekrar pekiştirilmesine ve canlı tutulmasına hizmet etmesi vesilesiyle...

  Vira Bismilah!..

   

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.