sadsad x
asdasd
Stokta Yok

Bütün Yönleriyle Osmanlı

Marka: İZ YAYINCILIK
Yazar: Erol Özbilgen
Kargo Kampanyalar ile alakalı kargo şirketlerinin yoğunluğundan dolayı, siparişlerde gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu süreçte yaşanabilecek gecikmeler sebebiyle anlayışınızı istirham ederiz. Saygılarımızla…
32,41 TL
25,93 TL
%20
Paylaş:
Kampanya

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hızlı Mesaj
 • Öneri Kutusu
 •  Usuller, kanunlar, kâideler, teşrifat, edep, terbiye, saygı, sıra, töre, erkan, intizam, inzibat, itaat, zabt-ürabt... gibi geniş bir mânayı kaplayan âdab kelimesi, Osmanlı kültüründe devlet ve cemiyet hayatını düzenleyen yarı mukaddes bir rumuz-kavramdır. Olaylara katkısı katalizor niteliğinde olduğundan varlığıı her zaman açıkça görülemez, bâzan yalnızca hissedilir. Ne var ki tesiri dikkate alınmazsa, tarihi gerçeklerin üstü örtülü kalabilir.Mesela öteden beri devletin mutlak sahibi olarak tanıtılan Osmanlı padişahının aslında yetkilerini, davranışlarını sınırlayan, kararlarının yönlendirilmesine, yaptıklarının mütâlaasına imkan sağlayan kendisinin de saygıyla itaat ettiği bir Hanedân-ı Al-i Osman âdabı vardır.
    Kitabın konuları bu meyanda ve çağdaş yorumlar eşliğinde ele alınmıştır. Mesela Halk mevzûunda bir yandan      Millet ve Berâyâ-Reâyâ gibi İslam-Osmanlı kültürüne ait klasik ayırımlar yapılırken ictimâi hakikat olarak yaşanan Soyluluk ve Kölelik gibi mevkîler de aslî bölümler biçiminde ayrıca tetkik edilmiştir. Ya da Osmanlı şehirleri anlatılırken iç göçler, mahalle örgütlenmesi, âsâyiş, teftiş... gibi teknik mevzûlarla birlikte çocuk hakları, halk eğlenceleri, halk takvimleri, dilenciler, hayvan ve çevre sevgisi,... gibi psiko-sosyal açıdan mühim ayrıntılara da husûsi yer ayrılmıştır.
   Başka bir deyişle kitabın mevzûu Osmanlı kimlik ve kişiliğinin husûsiyyetlerini otantik biçimleriyle aktaracak, vâkıaları ise çağdaş şekillerde değerlendirecek biçimde düzenlenmiştir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.