Yedikıta Dergisi 49. Sayı (Eylül 2012)

Yedikıta Dergisi 49. Sayı (Eylül 2012)

Bu üründen 53 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
19x21 cm
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi bu ay, Osmanlı'da Derin Yapılanma: Şemsi Paşa Suikasti kapağıyla raflarda yerini aldı. Yaptığı faaliyetlerle Osmanlı Devleti'nin yıkılışını hazırlayan İttihat ve Terakki Cemiyeti, özellikle Rumeli'nde organizeli faaliyet gösteriyor, devlet adamlarına karşı suikastlarda bulunuyordu. İttihat ve Terakki Cemiyeti için Rumeli'ni çok iyi bilen Şemsi Paşa en ciddi tehditti ve onun öldürülmesiyle bölgede cemiyetin faaliyetleri kolaylaşacaktı... Şemsi Paşa'nın oğlunun hatıratı ve birinci el vesikaların yer aldığı makale Ömer Faruk Yılmaz imzasını taşıyor.
Bu Eylül ayı, İkinci Abdülhamid Han'ın doğumunun 170. Sene-i devriyesi... "İzzetle Geldi Âleme Şehzademiz" başlıklı makale Selman Soydemir tarafından kaleme alındı. Makalede son devrin en kudretli padişahının ne zaman nerede doğduğu, niçin Abdülhamid ismi verildiği gibi ilgi çekici mevzular açıklığa kavuşuyor.

Dergide yer alan dikkat çekici konulardan biri de "Geçmişle Geleceği Bağlayan Köprü: Lisan" isimli makale. On dört asırlık bir medeniyeti taşıyan lisanımızın nasıl ve niçin değiştiği konusunu ilgiyle okuyacaksınız.
1664'te, Kara Mehmed Paşa'nın bir fatih unvanıyla Viyana'ya girişi, teşrifatta yaşananlar, ordunun ihtişamı, paşanın günümüze ders veren sözlerini gözler önüne seren Seyahatname'den bir bölüm ve İstanbul'da at arabasından otomobile varan ulaşım serüvenini anlatan makaleler de dikkat çekici makaleler olarak dergide yeri alıyor.

Derginin bu sayısında yazarlara ve konulara göre tasnif edilmiş Yedikıta Fihristi hediye ediliyor.
Birbirinden orijinal makalelerin yayınlandığı Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Yedikıta, seçkin bayii ve kitap evlerinde...

VİDEO TANITIM