Yedikıta Dergisi 47. Sayı (Temmuz 2012)

Yedikıta Dergisi 47. Sayı (Temmuz 2012)

Bu üründen 56 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
19x21 cm
ISBN
Stok
0
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Komisyon


Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi bu ay, 315 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Cezayir'de Barbaros Hayreddin Paşa'nın bir kitabesini gündeme getiriyor. Barbaros'un babasının ismi, kardeşlerinin adedi gibi tarihi değiştiren bilgilerin yer aldığı kitabenin önemi, kitabenin camisi ve Cezayir'de yer alan osmanlı eserleri de makalede anlatılıyor.
"Yitik Hazinenin Peşinde: Ahmed Vahid Bey ve Lügati" başlığıyla yayınlanan makale de edebiyat ve tarihimizde pek bilinmeyen bir ismi ve eserini gündeme getiriyor. Makalede, Redhouse'un lügatinden sonra ilk İngilizce-Türkçe sözlük olan Ahmed Vahid Bey'in lügatinin hikâyesi anlatılıyor.

Yedikıta'nın temmuz sayısında tarihçi Ömer Faruk Yılmaz'ın Osmanlı Devleti'nin altı buçuk asır ayakta kalmasının, topluluklara ve devletlere hükmetmesinin sırlarını anlattığı makalesi de dikkat çekiyor.

Osmanlı'nın son devrine kadar devam eden Lalalık müessesesi ve bir cihan devletini idare edecek şehzadelerin idaresine hazırlanmasının anlatıldığı, Prof. Dr. Kenan Ziya Taş'ın makalesi ve Avrupa'nın kaderini tayin eden, Batı Avrupa'nın en büyük gücüne karşı Müslümanların Puvatya mücadelesi de okuyucuları sürükleyecek akıcı üslubuyla dergide yer alıyor.

Derginin bu sayısında Bir Zamanlar Antep hediye ediliyor.

Birbirinden orijinal makalelerin yayınlandığı Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Yedikıta, seçkin bayii ve kitap evlerinde...

VİDEO TANITIM