Yedikıta Dergisi 105. Sayı (Mayıs 2017)

Yedikıta Dergisi 105. Sayı (Mayıs 2017)

Bu üründen 48 adet satılmıştır.

Kategori
Yedikıta Dergisi
Yayınevi
Yedikıta Dergisi
Dil
Türkçe
Boyut
21x29.7 CM
ISBN
Stok
693
Sayfa Sayısı
80
Yazar
Heyet


Osmanlı’nın saray mektebi ve devlet adamı yetiştiren bir müessese olarak Enderun, üzerinde herkesin çok konuştuğu, bir şeyler anlattığı bir meseledir. Ancak maalesef böylesine meşhur olduğu halde hakkında ülkemizde yıllardır ortaya ciddi çalışmaların konulamadığı da bir gerçektir.

Enderun'u kapağımıza taşırken, hakikaten biz de meselenin bu cihetine yakinen vâkıf olduk. Gördük ki, o kendisiyle en çok iftihar ettiğimiz müesseselerden olan Enderun konusundaki çalışmalar sınırlı sayıda kalmış. Binaenaleyh, bizim burada yaptığımız, sizlere ve konuyu detaylarıyla çalışacak akademisyenlere, araştırmacılara bu denizi tekrar hatırlatmak kabilinden. Diliyoruz ki yok olan Enderun tecrübesiyle yeniden köprüler kurulur ve işin ehli tarihçilerimiz arayı kapatırlar. “Osmanlı’yı Yönetenler Mektebi: Enderun” başlığını taşıyan bu ayki dosyamızı, Doç. Dr. Mustafa Gündüz kaleme aldı.

17. asrın derin âlimi Katib Çelebi’nin meşhur eseri Fezleke’yi, Çamlıca Basım Yayın 400 yıl sonra okuyucuyla yeniden buluşturdu. Bu mühim eseri hazırlayan Zeynep Aycibin’le Fezleke ve Katib Çelebi üzerine konuştuk. Bu arada, Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’un kaleme aldığı “Sarayın Mutfağından Geçinenler” yazısı da sizleri bekliyor olacak.

Esasen bir Türk vatandaşı olan ilk siyahî pilot Ahmed Ali Bey’in hayat hikâyesini Ahmed Pak, Sultan Vahdeddin’in Taif’te kaldığı Şubra Köşkü’nü, Fatih Karaboğa; medeniyetler beşiği Palu’yu, Veysel Sekmen yazdılar.

Bu ay yeni bir röportaj serisiyle karşınızdayız: Geçmişe Dokunan Eller. İlk misafirimiz, “saatten saate fark var; insandan insana olduğu gibi...” diyen, saat ustası
Recep Gürgen.

Keyifli okumalar diler, Berat Kandili’nizi tebrik ederiz.